Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Koç burcunun yöneticileri

Koç burcunun yönetici gezegeni Mars, yücelme yöneticisi Güneş’tir. Güneş, Jüpiter ve Satürn bu burçta üçlü yöneticiliğine sahiptir. Mısır terim yöneticiliği tablosuna göre bu burcun 0 6 dereceleri arasında Jüpiter, 6 12 dereceleri arasında Venüs, 12 20 dereceleri arasında Merkür, 20 25 dereceleri arasında Mars, 25 30 dereceleri arasında Satürn yöneticilik üstlenmektedir. Bu burçta birinci dekan yöneticisi Mars, ikinci dekan yöneticisi Güneş, üçüncü dekan yöneticisi Venüs’tür. Venüs bu burçta zararda, Satürn düşüştedir.

imagesMars’ın yönetici olduğu ve Güneş’in yüceldiği Koç burcu hırslıdır ve motivasyonu yüksektir. Yönetkendir ve direkttir. Hedefine doğrudan yönelir. Yenilikçi uygulamalar sayesinde öne çıkmak ister. İlk o yapmalıdır. Yaratıcıdır; yaratıcı enerjinin temsilcisi Güneş bu yüzden bu burçta yücelir. Koç’ta Mars’ın burç yöneticiliğine, Güneş’in de yücelme yöneticiliğine sahip olduğunu düşünürsek, on iki burç arasında en eril ve dominant burç olarak Koç’u belirleyebiliriz. Burç yöneticisi Mars’a benzer şekilde rekabetten hoşlanır. Öncü ve aktif burçların ilki olarak Koç, kendisini harekete geçiren yapıdadır. Yöneticisi Mars gibi, asla emir almak ve yönetilmek istemez. Liderlik ederek ilişki kurar. Bu da Güneş’in neden bu burçta yüceldiğini açıklar. Yönetme, liderlik etme ve egoyu ifade eden Mars ve Güneş’in bu burçta burç ve yücelme yöneticiliğine sahip olması şaşırtıcı değildir. Cesaret ve hevesle maceralara atılan Koç, başkalarının çekindiği işlere kolayca girişebilir. Bilinmeyen yeni alanları cesaretle keşfetme eğilimindedir. Krizler sayesinde gelişme ve büyüme yakalar. Bu nitelikleri temsil eden gezegen olan Jüpiter bu burçta üçlü yöneticiliğine sahiptir.

Kişilik gelişiminin başlangıç noktasını temsil eden Koç, başlangıç yapma konusunda ataktır, ama devamını getirme konusunda yeterince sabırlı değildir. Çünkü yönetici gezegeni Mars sabırsızlık ve acelecilikle ilişkilendirilir. Ayrıca, sabnn ve ağırbaşlılığın gezegeni Satürn bu burçta düşüştedir. Yaşlılık ve olgunluk prensibini temsil eden Satürn’ün nitelikleri Koç burcunun çocuksu ve spontane ruhuyla uyuşmaz. Tipik bir Mars benzerliği olarak bitmek tükenmek bilmeyen çok genç bir enerjiye sahiptir. Çabuk karar verir ve derhal harekete geçer. Kendisini direkt ve dolaysız ifade eder. Yüksek enerjisiyle Koç burcu sakarlıklarla, kazalarla en çok ilişkilendirilen burçtur. Heyecanlı olmakla da ilişkilendirilir. Adrenalin dendiğinde akla ilk Koç burcu gelir. Aynen Mars gibi!

Harekete geçerken mantıklı, zamanlamayı doğru kullanmaya çalışan, pratik sonuçlar elde etmek isteyen bir profil çizmez. Yaptığının ne işe yarayacağını düşünmez, planlamaz. Sadece güdüsel olarak ilk adımı atma eğilimindedir. Riskleri düşünmeden ileri atılmak ister. Bu yüzden Satürn bu burçta rahat etmez, düşüştedir. Satürn istikrarın, monotonluğun, kuralların gezegenidir. Satürn’ün tersine, Koç’un ruh durumu çabuk değişir. Bu yüzden, istikrar ve sabır gerektiren işler ona göre değildir. Koç, sorumluluk almak ve başkalarının işlerine zaman ayırmak istemez. Özgürce, başkalarına hesap vermeksizin yeni şeyler peşinde koşmak, denenmemişi yapmak ister. Satürn özelliklerinin tersine, kontrollü ve hesaplı hareket etmeyecektir. Satürn, duygusal anlamda derin olmakla, olumsuz niteliklerinden birisi olarak da intikam almakla ilişkilendirilir. Koç burcunda ise, bunun tam tersini görürüz. Çabuk öfkelenen Koç’un öfkesi pek de kalıcı değildir.

Koç, ikili ilişkilerde girişken, aceleci ve egosantriktir. İkili ilişkileri, dengeyi, uyumu ve huzuru ifade eden Venüs, Koç burcunda zarardadır. Birlikte ve uyum içerisinde hareket etmeyi temsil eden, karşı tarafın isteklerine ağırlık verme ve bütünleşme arzusunu ifade eden Venüs’ün bu doğası, kendi başına ve hesap vermeden hareket etme eğiliminde olan Koç’un doğasıyla uyuşmaz. Koç, sosyal olma veya sosyal normlara uyma zorunluluğu hissetmez. Başkalarından akıl almaktan hoşlanmaz. Diğer insanlarla ilişki kurma tarzı ancak onlara liderlik etmek şeklinde olur. İlişkilerde uyum ve denge yakalamaktan çok, rekabet ve heyecan arayışmdadır. Venüs’ün bu burçta zararlı konumda olması, Koç’un ilişkilerde denge ve karşı tarafla uyumu sağlamakta neden zorlandığını açıklar.