Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Astroloji ve para

Annem çok başarılı bir emlakçıydı ve yıllar içinde küçük bir emlak imparatorluğuna sahip oldu. Ben buna “onun krallığı” adını vermiştim çünkü sürekli sahip olduğu gayri-menkulleri dolaşmaktan çok hoşlanıyordu. Kiracılarıyla sürekli problemler yaşıyor, binalara sürekli para harcamak ve tamircilerle uğraşmak onu yoruyordu. Bu yüzden onunki gibi bir iş yapmayı hiç istemedim. Sürekli problemleri düzeltmek üzerine kurulu bir koşuşturmaca hali içinde yaşıyordu. Para ve problemler konusunda o kadar saplantılı bir hale geldi ki çok büyük zorluklarla kazandığı bir şeyleri kaybetme fikri onu tüketiyordu. Annem gerçekten para konusunda saplantılı biriydi. Bana sık sık paranın dünyadaki önemli tek şey olduğunu söylerdi. Saplantısı o kadar büyümüştü ki ben parayla ilgili her şeyden nefret eder bir hale gelmiştim. Para alma ya da verme ile ilgili her şeyimi kontrolü altında tutuyordu. Para benim için kötü bir şeydi ve acı çekmeyi temsil ediyordu.

Finansal sorunlar yaşayan herkes geçmiş ile ilgili olarak para konusunda bir kırgınlık, kızgınlık hisseder. Benim sormak istediğim soru ise şu: “Kırgın, kızgm olmak ne kadar spiritüel bir durum?” Para konulan spiritüelliğimizin içinde yer alır. Paranın neden bu kızgınlığa yol açtığını anlamak önemlidir. Bu kızgınlığın ve elimizde sımsıkı tutmaya devam ettiğimiz bu derin duygusal konularla ilgili olarak kendimizi haklı görme durumunun açığa çıkmasını, serbest kalmasını sağlayacak olan şey bağışlamanın gücüdür. Bu kırgınlıklara, kızgınlıklara tutunup kaldığımızda kendimizi her düzeyde bolluktan yoksun bir kalıbın içine hapsetmiş oluruz. Herhangi bir kırgınlık ya da kızgınlık hissettiğinizde bu olumsuz hisleri onaylayacak durumlar ortaya çıkar.

Annemi kaybedeli neredeyse beş yıl oldu ve o öldüğünden beri aynı konulan devam ettiren benzer kişileri kendime çekiyorum. Başkalarının kontrolü altında olduğumuz ve finansal zorluklar çıkararak bizi sıkıntı içinde tuttukları fikri kendi uydurmamızdır. Finansal zorluklar kendi kızgınlıklarımızın ve öz değer eksikliğimizin sonucudur. Bu aynı zamanda dünyamızın şu anda küresel olarak içine girmiş olduğu finansal açmazm da nedenidir. Kendi bireysel yaşamlarımızda bu bilinçli farkmdalık ile çalışarak dünyamızı değiştirme fırsatına sahibiz, yapacaklarımız sonunda farkmdalığın küresel olarak değişmesine neden olacaktır. Para ile ilgili meselelerimiz spiritüel meselelerdir ve kendi ruhsal gelişimimizi anlamak için bir araç olarak kullanılabilirler. Astroloji’de Jüpiter gezegeninin hem parayı hem spiritüelliği yönetiyor olması bir tesadüf değildir. Para ile ilgili kızgınlıklar ve negatif inançlar çok çeşitli şekillerde tezahür edebilir. Kendinize ilişkin para meselelerini ele almanız birçok şeyi öğrenmenizi sağlayabilir. Bunu ruhsal gelişim ve bolluk takip edecektir. Amacımız bu dünyada çektiğimiz acıların karşılığını öteki dünyada almak değil, cenneti burada bulmak olmalıdır.

Yüce guru Paramahansa Yogananda, maddi ve manevi dünyaları dengelememiz gerektiğini defalarca söylemiştir:
“Maddi ve manevi dediğimiz şeyler, tek bir evrenin ve tek bir gerçeğin iki parçasından başka bir şey değildir. Parçalardan birinin üzerinde diğerine göre daha fazla durduğunda kişi uyumlu gelişim için gereken dengeyi yitirir… içsel huzurunuzu yitirmeden bu dünyada yaşayabilme sanatını uygulayın. Öz farkmdalığın içinizdeki muhteşem bahçesine ulaşmak için denge yolunu izleyin.

Biz daima oraya bir gün ulaşmanın özlemi ile yaşarız. Ya zaten orada olduğumuzu idrak edebilirsek? Ben yeryüzünde yer alan, burada tarif ettiğim cennete sahip olabileceğimize ilişkin bir bilinçli farkmdalığa ulaşabileceğimize inanıyorum. Bunu bir kere fark ettiğinizde zaten orada olacaksınız! Eğer teslim olur, paraya ve onun sizin için temsil ettiği şeylere karşı hissettiğiniz nefret duygusuyla kendi kendinizi sabote ettiğinizi anlarsanız artık kendinizi ondan mahrum bırakmaktan da vazgeçersiniz.

Bu dünyada şu aralar bir ekonomik bunalım yaşanıyor ve paraya ilişkin inançlarımız, duygularımız buna neden olan şeylerden biri. Bu gezegendeki neredeyse herkesin parayla ilgili sorunları var. Televizyonda, internette, sohbetlerde duyduğunuz neredeyse her şey para ile ilgili. Bu gerçekten kaçmanız ya da onu inkâr etmeniz mümkün değil.

Annemin “bu dünyada paradan daha önemli hiçbir şey yok” inancını güç de olsa kabullendim. Onun bakış açısından bakıldığında etrafımda, her yerde tek gördüğüm şey bu. Ama bu kavrama uygun gözlem noktasından bakmak paranın temsil ettiği şeyler ile ilgilidir çünkü bu, özünde, öğrenmek için bir araya gelmiş olduğumuz şey. Para birçoklan için güç, kontrol, mutluluk ve lüks bir yaşam anlamındadır. Bunu sanki cennetten bir parça, cenneti yeryüzünde yaşamanın bir yolu olarak tasavvur ederler.

Çok zengin müşterilerimin para haricinde çok geniş bir yelpazeye yayılabilecek çeşitlilikte sorunlan olduğunu biliyorum, bu sorunların çoğu genellikle çok fazla paraya sahip olmaktan kaynaklanıyor. Onlarda gördüğüm temel sorun, başkalarına güvenme konusunda yaşadıklan problemler. Bunun sonucu olarak da onlann parasının peşinde olan kişileri kendilerine çekiyorlar. Bu durum onlan sadece paralan için çekici bulan hayat arkadaşları, onlann parasının peşinde olan kişilere karşı açılan davalar şeklinde ortaya çıkıyor ve güven eksikliğiyle, sevgisizlikle dolu bir dünya yaratıyor. Yani onlann da bu dünyada tam olarak cenneti yaşadıkları söylenemez. Bu yüzden deneyimlerim bana paranın mutluluk getirmediğini söylüyor.