Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Tarot Falı Kartlarında Bulunan Semboller

BENİ SEVİN, SEMBOLLERİMİ SEVİN
tarotTarot kartlarında bulunan resimlerin simgelediklerini dikkate alırsak, çok zengin anlamlar çıkarabiliriz. Bu sembolizm, bizim kendi anladığımız veya başkaların algıladıkları, olabilir. Sembol sözlükler, bol miktarda mevcuttur. The Lovers Tarot, Birinci ımıza, çok sayıda semboller ekledik. Bu , kartları anlamak ve yorumlamak için, açıklamalar içerir. Başka lar, İbranice’nin 22 alfabesini, Major Arcana’nın 22 kartlarına bağlamışlardır. (19.uncu yüzyılda, Fransız kahin, Eliphas Levi [gerçek ismi Alphonce Louis Constant] bunu yapan ilkti). Diğerleritüm kartları, Kabbalistik öğretimin temeli olan, Tree of Life Hayatın Ağacı’na bağlar.

Bazıları, Major Arcana’nm kartlarını, burçlara bağlarlar. Bu bağlantıları değişebilir. Mesela, gücü temsil eden, Major Arcana kart VIIFi, bazı yazarlar Aquarius’a, bazıları Leo/güneş’e ve bazılan da Neptün’e bağladılar.

Onun haricinde, renklerin ve numaraların sembolizmi var. Destelerin çoğu renkli basılmıştır. Her rengin bilinen özel simgesi olmasına rağmen, bizim renklere olan tepkimiz, her kartı anlayıp yorumlamamızı etkiler.

Kendinize her zaman bu soruyu sorun: Karta hangi şey var, hangi renk ve ne için bu renkte? Mesela, RiderWaite’in Deli kartında neden hem zemin ve hem de delinin çizmesi sandır? A Universal Language, tarot ında, Beatrex Quntanna kendi cevabını buldu. Sarı zemin “Saf niyet”, sarı çizmeyse “Işık ve mantık”’in temelini simgeler. Siz ne düşünüyorsunuz? San bir gökyüzü size ne ifade edebilir? San çizme giydiğinizde ne hissedebilirsiniz?

Sembol göreneklerinin anlamlarını, öğrenmenizin sakıncası yoktur; başlangıçta, öğrenmenizin size kesinlikle faydası olacaktır. Fakat, bir zaman sonra, kartta bulunan şeyin, size ne temsil ettiğini düşünmenizin faydası vardir. Mesela, Major Arcana’ın kart II, Başrahibe (RiderWaite ve Robin Wood’un destelerde)’ye bakın. Bu kartın, sizin için temsil ettiği şeyi düşündüğünüzde, kartla ilgili size yardım edebilecek soru şöyle olmalıdır: “Başrahibe nedir? Başrahibenin benim için ne anlamı var?”

Değişik destelerden alınan iki karttan, birinin bir mabedte oturması, diğerinin bulutlar arasında, ay ışığının altında bulunması, baktığınızda size ne hissettirir? Birinin ve kristal top taşıması, diğerinin elinde tomar olması, sizce ne anlam taşıyabilir? RiderWaite’in destesinde başrahibenin sağ kolu neden saklıdır? Resimdeki kişilerin, değişik başlıklı olması, size ne ifade edebilir? Kartaki hangi şey hoşunuza gidiyor ve hangisini hiç beğenmiyorsunuz?

Sonra, kartta bulunan herşeyi, tek tek inceleyin ve onlarla ilgili tepkinizi ölçün. Ne hissediyorum bu şeye karşı? RiderWaite’deki, palmiye ve nar ağaçlarıyla kaplanmış rahiplik önünde oturan kişi, bana ne ifade eder? Kendinize sorun: “Nar nedir?”, “Palmiye ağacı nedir?”. Bunları düşündüğünüzde, sorunuza “Bugün, bu kartın bana özel mesajı nedir ?”’e cevap bulabilirsiniz.

Her kartı bu tip sorularla tek tek incelemek ve düşünmek için gereken zamanı verdiğinizde ve bunu yaparken, bu kartların içinizde uyandırdığı duyguyu dikkate aldığınızda, siz tarot kartlarıyla ilgili kendi özel sembolünüzü yaratabileceksiniz. Destenin tüm kartlarına, gereken dikkati verin ve böylece her birinin, şahsınız için ne anlam taşıdığım farkedip daha özel bir şekilde kullanabilirsiniz.

Pamela Colman Smith ve Arthur Waite, RiderWaite destesindeki kartların; renklerinin, görünümlerinin ve şekillerinin sebebini, pek detayla açıklamadılar. Bu açığı telafi etmek için, birçok yazar, detaylı bir şekilde kartların, kendilerine göre ne anlama geldiğinden bahseder. Robin Wood’taki destede, kartların renklerini, eşyalarını ve görünümlerini seçme sebebini, Wood bizzat açıkladı. Robin Wood Tarot: The Book, ında Wood, kartların her birinde anlatmak istediği birşey olduğunu söylüyor. Buna göre, Wood’un destesindeki kartların açıklamasını anlamak için çok detaya girmemize gerek kalmadı. Fakat, gördüklerimize göre, başka insanlar bu kartlara baktıklarında, yeni ve değişik bir anlam veriyorlar.