Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


MEDİTASYON VE GERGİNLİK

Her ne kadar çağdaş beyin araştırmalan insanın bugünkü sorunlarının altındaki bir dizi psikofizyolojik dengesizlikleri ortaya çıkarmışsa da, gerginlik gene de modem insanın sürekli gerilimi nin, kötü sağlığının ve doyumsuzluğunun bilinen başlıca nedeni olmayı sürdürmektedir.

Tıbbi teoriler aşın gerginlik ve bunun sonucu olan huzursuzluğun hastalık ve duygusal rahatsızlıkların ortaya çıkışında sürekli olarak başlıca rolü oynadığım öngörmektedir. Kırk yıl önce, gerginliğin pek tanımı yapılmamışken Henry E. Sigerest onun önemini görmüştür. İzlediği her dönemin karakteristik rahatsızlıktan vardır.

“Öyle görünüyor ki, sanki belirli bir çağa biçim ve etkisini bırakan şeyler hastalıkların bile etkeni oluyor. Büyük sanayi devrimiyle on dokuzuncu yüzyıl, büyük şehirlerin gelişmesi, yaşam temposunun hızlanması, sanayi hastalıklan, genel sinirlilik ve birçok cins nevrozu birlikte getirmiştir.”

İlkönce, 1935’te Hans Selye tarafından özel bir belirti olarak tanımlanan gerginlik her yıl bu konuda binin üzerinde yazı yayınla yan yüzlerce araştırmacının dikkatini çekmiştir. Bu araştırmacılar gerginliğin hem kökenim hem de büyük zararlarım tanımlamışlardır.

Selye, bu keşfinden söz ettiğinde bu görüşün bir dizi gözlemlerden doğduğunu açıklamaktadır.

GERGİNLİK