Kova Burcu Kız Çocukları

Çocuklarda sahiplenme duygusu, güçlü olma arzusundan kaynaklanmaktadır. Birbirlerine karşı güçlü görünmek için sahip oldukları şeylerle övünürler. “Benim babam, senin babanı döver,” sözü çocuklar arasında çok yaygındır. Bir gün sokaktan geçerken iki erkek çocuğunun birbirlerine karşı övündüklerine şahit oldum. Biri, “babamın iki arabası var” derken, öbürü, “benim babamın üç arabası var,” diyordu. Hâlbuki ikisinin de babaları inşaat işçisiydi. Çocuklar, mutlaka başkalarından daha güçlü olmak isterler. Fakir aile çocuklarının, zengin aile çocukları arasında kendilerini ne kadar ezik hissettiklerini buradan anlayabilirsiniz. Bu çocuklar, aşağılık duygusundan kurtulmak için oyun arkadaşlarına olmadık şeyler anlatır, hayali mal varlıklarıyla övünürler.

Biz yetişkinler sanki farklı mı davranıyoruz? Yeni aldığımız mobilyanın veya arabanın komşularımız tarafından görülmesini arzu etmez miyiz? Yüksek makam ve rütbe sahibi akrabalarımızdan ve tanıdıklarımızdan bahsedip övünmez miyiz? Çocuklar, en fazla anne ve babalarının üstün yönleriyle övünürler. Onların gözünde anne, dünyanın en usta aşçısı ve en maharetli ev kadınıdır. Baba, dünyanın en güçlü ve en bilgili erkeğidir.

Çocuklar, bir bakıma, gösterişi ve övünmeyi de bizden öğrenir. Eğer bizler sözlerimizde ve davranışlarımızda dürüst ve gerçekçi olursak, çocuklar da dürüst ve gerçekçi birer insan olacaklardır. Komşumuz olan bir kız çocuğu arkadaşı ile konuşurken şöyle diyordu: “Benim annem asla yalan söylemez.” Çocuk doğru söylüyordu, çünkü ben o şerefli bayanı tanıyorum. Keşke bütün anne ve babalar böyle gerçekten üstün meziyetlere sahip olsalar da çocuklar hayali üstünlüklerle övünmek zorunda kalmasalar.

Bir komşu hanımın üç yaşındaki oğlunun saçlarını kız gibi uzattığını, kurdele bağladığını, görenlerin “ne güzel bir kızın var” dediklerini yazmışsınız. Erkek çocuklarına kız gibi davranmanın cinsel kimlik gelişimini olumsuz yönde etkileyip etkilemeyeceğini soruyorsunuz. Eminim kendi kendinize bu anne neden böyle davranıyor diye sormuşsunuzdur. Sadece saçını uzatmakla kalmayıp daha ileri giden, kız elbisesi giydiren anneler biliyorum. Bu annelerle yaptığımız görüşmelerde çoğunlukla hamilelik sırasında kız çocuğu beklentisi içinde olduklarını itiraf etmişlerdir.

Kız çocuğunu erkek gibi giydiren, saçlarını kısa kestiren, ona kavga etmesini öğreten babalar bilirim. Bu anne babalar neden çocuklarına böyle davranırlar? Tecrübelerime dayanarak bu sorunun cevabını ben vereceğim. Dürüstçe ifade etmeseler bile, bu anne babaların çocuğun gerçek kimliğinden memnun değildirler. Kız gibi giydirilen erkek çocukları uzun süre erkek olduklarını anlayamazlar. Erkek gibi giydirilen kız çocukları için de durum aynıdır. Bu çocuklar, anne babalarını memnun etmek ve sevgilerini kazanmak için, cinsiyetlerinin tersi davranışlar gösterirler. Bu çocuklar ergenlik çağma geldiklerinde eşcinsel bir kimlik geliştirme riski oldukça yüksektir.

Kova Burcu Kız Çocukları_3.jpg

Benzer Yazılar

Leave a Reply