Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Yengeç Burcu Erkek Çocukları

Anne babalara hediye ile çocuklara iş gördürmenin zararlarını anlatmakta hep güçlük çekmişimdir. Bir annenin, piyano dersleri alan kızına her ders saati ve öğrendiği her parça için para ödemek gibi kötü bir alışkanlığı vardı. Paraya doyan çocuk, sonunda piyanodan ve müzikten nefret eder hâle geldi. Çocuklara ihtiyaçtan fazla harçlık verilmesine de karşıyım. Çünkü bu çocuklar kısa zamanda paranın gücünü öğrenmekte, fakir çocuklara bir şeyler ısmarlayarak onları tahakkümleri altına almakta, büyüdükleri zaman da fakir insanlara tepeden bakmaktadırlar. Çocuklarınıza, paranın mutlak güç olmadığını, ruh güzelliğini ve sevgiyi parayla satın alamayacağımızı anlatmanız gerekiyor.

Bana bir soru daha soruyorsunuz. Bir akraba hanımı ziyarete gittiniz. Sizi çocukların odasına götürdü. Orada çocukların kızlı erkekli, sarmaş dolaş aynı yatakta uyuduğunu gördünüz. Akrabanız, çocukların melek kadar masum olduklarını, böyle birlikte yatmanın ve birlikte banyo yapmanın ayıp olduğunu ileri sürenlerin günah işleyeceğini söyledi. O saf dilli akrabanıza bir soru soracağım: Acaba Hollandada kardeşler arasında cinsel ilişkinin neden bu kadar yaygın olduğunu bana söyleyebilir mi? Hayır, söyleyemez. O halde ben söyleyeyim. Çünkü orada çocuklar bulûğ çağma erinceye kadar aynı yatakta yatar, birlikte banyo yaparlar. Anne babalar, çocuklarıyla birlikte banyoya girerler. Böylece onlara daha modern ve gerçekçi bir cinsiyet eğitimi verdiklerini zannederler. Bizde de böyle düşünen anne babaların sayısı az değildir. Tedavi ettiğim hastalar içinde, çocukluğunda aldığı yanlış cinsel eğitim yüzünden kötü yola sapmış, günahkârlık duygusuyla intiharın eşiğine gelmiş çok insan tanıyorum.

Yine bir akrabanızdan müzik derslerinin çocukları sakinleştirdiğini duymuşsunuz ve oğlunuza piyano dersleri aldırmanın faydalı olup olmayacağını soruyorsunuz. İyi bir müzik kulağı varmış, siz piyano çalarken melodileri kolayca tekrarlıyormuş. Ben erken yaşlarda aldırılan müzik derslerinin anne babaların aceleciliği yüzünden iyi neticeler getirmediğine dair yüzlerce örnek verebilirim. Hatırlarsanız, daha önce, müzik dehalarının bile anne babaların aceleciliği yüzünden ne sıkıntılar yaşadığını anlatmıştım. Kendi isteği üzerine küçük parmak denemeleri yaptırabilirsiniz, fakat asla bir parça seslendirmeye zorlamayınız. Müzik dersleri için onuncu yaşın uygun olduğunu düşünüyorum.

Anne babaların sıklıkla yaptığı bir eğitim yanlışına daha dikkatinizi çekerek yazımu bitirmek istiyorum. Gençler çok çabuk olgunlaşmak isterler. Anne babalarına büyüdüklerini ispatlamak için olmadık zor işlerin altına girerler. Anne babalar da bundan mutluluk duyar, onlara gereğinden fazla sorumluluk yüklerler. Saygı duyduğum büyük ahlâkçı Strumpel bu konuda der ki: “Gençler erken yetişmek heveslisidir. Daha reşit yaşa ulaşmadan büyüklerin dünyasına girmek, eğlence âlemlerine katılmak, siyasi görüşler üretmek ve dünya çapında tanınan biri olmak isterler. Bunlar aslında birbiri ile çelişen, gerçekleşmesi için bilgi ve tecrübe gerektiren hayallerdir. Başarıyı erken yakalamak ve kısa zamanda zengin olmak isteyen gençlerin durumu, birkaç günlük güneşli havaya aldanarak erken çiçek açan ağaca benzer. Zorluklar karşısında çabuk bıkar, yarıştan çekilirler. Bu yüzden gençlere ruh ve bedenlerinin taşıyamayacağı yükler yüklememeli ve onları bu konuda uyarmalıyız.”

Bugün ilkokul çocukları bile yakalarında parti rozeti taşıyorlar. Öyle öğretmenler var ki, asli görevlerini unutup çocuklara futbol fanatikliğini, sınıf ve ırk nefretini öğretiyorlar. Bütün bu tehlikelere karşı hazırlıklı olmalı, çocuklarınıza sevgi, saygı, yardımlaşma ve paylaşma gibi toplumu yücelten asil duygular kazandırmalısınız.

Yengeç Burcu Erkek Çocukları_37.jpg