Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


TAROT’TA MÜNZEVİ KARTI

MÜNZEVİ

Münzevi, bir amaç uğruna, azimli olmanın son başarısını temsilcisidir. Bu yere varmak ona neye mal oldu? Dünyanın iyi varlığından sakındı, ’’Kendi kendine öğrenmek” yolunu izlemek için insanlardan ve hayvanlardan uzak durdu. Yolunun üzerinde kendi durumunu dikkate alıp, değerlendirerek tek başına duruyor. Kendi çabasıyla bu yüksekliğe gelerek, başkalarının yolunu aydınlatmaya hak kazandı.

Münzevi, tarotta bilime ve kişisel çabaya olan saygıyı temsil eder. Disiplini ve yoğunlaşmış dikkati destekler. Ona ilaveten Münzevi, kişiselliğimizin bir tarafını ihtiyaç olan, yalnız çalışma, kendi kendimize başlayabilme ve kendi amaçlarımız belirtebilme yeteneğini, temsil eder. Knight, bize karttaki figürün eskiden “Zaman Baba” olduğunu ve kendi fenerinin kum saati olduğunu söylüyor. Geçen her zaman, bize tecrübe bilimini kazandırır. Angeles Arrien’e göre Münzevi, günümüzde evrensel bütünlemeyi, derin düşünmenin ve iç gözlemin prensiplerini temsil eder. O’nun konusu, iç işlemlerin ışığıdır.

Münzevi, öğrettiklerinin sadece kendisini arayana ve bulana ait olduğunu göstermek için, yola hep gece çıkar. Ona ilaveten Münzevi, kendini besleme ve kendini tedavi etme konusunda gelişmenin, fiziksel yönünü temsil eder.
RiderWaite’in Münzevi’si, kendi dünyasının üzerinde duruyor.

Soğuğu umursamadan, kendi içinin ve ruhani başarısının tepesinde duruyor. Beyaz sakalı, bilimi kazandığını ve doğruyu hep söylediğini gösteriyor. Gri pelerini, iç ve dış gerçeği, birleştirme ihtiyacı olduğunun simgesidir. Akıl ve kavrama yeteneğini temsil eden sarı rengin desteğine sahiptir.

Robin Wood’un Tarot Münzevi’sinin feneri, ruhani desteği simgeleyen mor gökyüzüne karşı parlıyor ve ilerleyeceği yolu aydınlatıyor. Fenerin parıltısı, aşağıda bulunanlara kadar iniyor. Münzevi, onun yolunu izleyebilmemiz için, bize bir Yıkılan Kule hazırladı. Fakat, bulunduğu pozisyonu, var olan daha yüksek yerlere çıkabileceğini gösteriyor.

“Yaştacanlılık” simgeleyen beyaz sakalı üstünde, yüzü mutluluk dolu görünüyor. Toplumun fikirlerinin ve kanunlarının, O’nun kendi gerçeğini simgeleyen sakalının boyundan etkilenmediğini gösteriyor. Yırtılmış paltosu, geçtiği yolun kolay olmadığını söylüyor. Daha önce Deli’nin üzerinde gördüğümüz kırmızı tüyü, şimdi Münzevi’nin kadrosunda görüyoruz ve bu da O’nun, kendi başarısını ve gelişmesini gösteriyor. Hangi yönden gideceğinden emin olmayan Deli uçurumda duruyordu şimdi ise değişen Deli, emin bir şekilde ayaklarının üzerinde duruyor. Temiz ve kırmızı ayakkabısı, aşkına ve kişisel gücüne iyi baktığını ve muhafaza ettiğini gösteriyor.

Münzevi’yi, durum için çekmek aşağıdakileri ortaya koyabilir:

a. Geçmişte öğrendiklerimizi ve tecrübelerimizi, bugünkü işlerimiz için kullanıyoruz ve böylece bizi, bu noktaya götüren hataları ve engelleri sorguluyoruz;

b. Başka birinin, bizim fikrimize ve tavsiyemize ihtiyacı olmasına rağmen, kendisi bize gelmeden önce hiç bir tavsiyede bulunmamamız gerek;

c. Bizim durumumuz bize, bizden daha genç birine danışmanlık yapmamız gerektiğini söylüyor. Böylece kendi tecrübelerimizle, onun yolunu aydınlatırız.

Münzevi’yi, Mücadele için çekmekse:

a Bizim durumumuzdan uzaklaşmamız ve uzaktan, içimizdeki tecrübeyi ve bilimi kullanarak, onu değerlendirmemiz gerek;

b”Cevabımız” kesin ve açık gelene kadar beklemeliyiz. Sorunların çaresi, her zaman kolay bulunmaz;

cGeçmişte olan ve tamamlanmayan işleri tamamlamamız gerek ve böylece güvenle ilerleyebiliriz.