Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Osteoporoz

Vücudun östrojen düzeylerinde ani bir düşüş ya da sorun olduğunda, buna bağlı olarak birçok zincirleme tepki ortaya çıkar. Bunlardan biri de kalsiyum düzeyleri ve kemik yoğunluğunda büyük bir azalma olmasıdır. Bu da kendimizi zayıf ve güçsüz hissetmemize ve kemiklerimizin kolaylıkla kınlabilir hale gelmesine yol açtığı gibi, aynı ileride meydana gelecek kimi değişiklikleri de etkileyecektir. Bu duruma karşı gardımızı alırken yapabileceğimiz birçok şeyden biri de düzenli olarak ağırlık kaldırma egzersizi yapmaktır. Yürüyüş yapmak kadar kolay ve tüm bedene yararı olan bu egzersizi yaparken, bunun düzenli ve sürekli olmasına dikkat göstermeliyiz.

Ağırlık kaldırma egzersizlerini hergün yapmaya çalışın, olamıyorsa en azından haftada üç kez yapın. Aslında, yürüyüş yapmaktan daha zor değildir, çünkü yürürken de kendi ağırlığınızı taşıyorsunuz demektir. Bu egzersiz kemiklerinizin üzerinde koruyucu etki yapacaktır ve genel sağlığınızı korumanızın sonuç veren yöntemlerinden biridir.

Diyetinize herzamankinden çok özen gösterin; kalsiyum, magnezyum almaya, östrojen uyarıcı ot ve yiyecekler yemeye çalışın. Yalnızca süt ürünlerine odaklanmayın, susam tohumu dahil olmak üzere birçok değişik kaynaktan kalsiyum alın.
Kalsiyum emilimine zararı olabilecek her türlü yiyeceği kullanırken dikkatli olun. Örneğin, içinde kalsiyum emili mini azaltıcı bir madde bulunan buğday tanesi ve kepek, ya da aynı etkiyi yapan ravent, ıspanak, kuzukulağı ve domates gibi içinde oksalik asit bulunduran sebze ve meyveler bu sınıfa girer.

Bor, kalsiyum ve magnezyum, vitaminlerden ise B ve E katkılarını alın. Bunların tümü de uygun bir kalsiyum emilimi sağlayıp düzenleyici etkisi olan maddelerdir ve her türlü uzun vadeli beslenme yetersizliğine iyi geleceklerdir.
D vitaminini hem açık havada bulunarak hem de beslenme kaynaklarından alın. Bu vitamin de kemik sağlığınızın korunması için gerekli temel maddelerdendir.

Her hafta bir bardak aslanpençesi çayı içmeyi aksatmayın. Kadınların bu dönemi açısından paha biçilmez bir ottur. Pelvis (alt karın) bölgesine iyi gelecektir. Otuz saniye boyunca bir çay kaşığı (5 mİ) kuru otu kaynar suda bekletin ve soğutmadan için.

Bir kemiğinizi kırarsanız ya da belkemiği kısalmasından şi kayetçiyşeniz, karakafes kökü ya da yapraklarından elde edilmiş kompres uygulayın. Elinizden geldiği ölçüde bu işlemi sık yapın. Alçıdaysanız, etkin özelliklerinin derinizin üzerinden emilmesini sağlamak üzere birkaç taze yaprağı alçınızın altına sıkıştırın.

logo