Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Üç Dönemde Ebeveynlik

Dönem bir: Çocuk doğduğunda
Ben çocuklarımı doğurduğumda ki bu çok uzun bir süre önce değildir, bugün bildiğimiz anlamda ebeveynlik yoktu diye söze başlamak istiyorum. Ebeveynler vardı tabii ki, anneler ve babalar da vardı (annelik ve babalık ederlerdi) ama ebeveynlik kavramı, eğer ortaya çıkmışsa daha çok yeniydi.

Ebeveynliğin manası şudur: Ebeveyn, çocukları olan bir kişidir. Ebeveyn olmak ne anlama gelir? Çocuklarınız vardır, arada sırada onlarla vakit geçirirsiniz; top oynar, onlara hikâyeler okursunuz; hangi çatalın salata çatalı olduğunu, lütfen ve teşekkür ederim demeyi öğretirsiniz; ödevlerini yapıp yapmadıklannı sorarsınız. Arada sırada, hiçbir zaman kullanmayacağınızı düşündüğünüz (çünkü kendi ebeveynleriniz her zaman bunları size söylemiştir) aşağıdakilere benzer sözcükler dudaklarınızdan dökülüverir:

Ebeveynlik yapma görevini üstlenmiş kişiler olmak yerine, basit birer ebeveyn oldukları eski günlerde, ebeveyn olmak sıradan bir işti. Bir kitaba ihtiyacınız yoktu. Zaten olsa da, bir çocuk doktoru olan Bay Spock20 tarafından yazılmış bir kitap olurdu ve çocuğunuzun ateşi 40’a çıkmadan, havale geçirmeden ya da her ikisi birden olmadan, kitabın kapağını açmazdınız bile. Onun da bir kişiliği olduğunu kabul ederdiniz. Kendisine ait kişiliği. Onunla doğardı. Bir süre için bu çocuk, sizinle birlikte, sizin kişiliğiniz altında yaşardı ve siz de, her ikinizin yaşamlarınızı sürdürebilmeniz için elinizden geleni yapardınız.

“ Dr. Benjamin Spock. Dünyanın en ünlü çocuk doktoru. 1946’da yazdığı Bebek ve Çocuk Bakımı adlı kitabı çok sayıda dile çevrildi, milyonlarca sattı. Dr. Spock,, anne babalara bebek ve çocuk bakımını felsefî bir yaklaşımla öğretti. Kendinden sonraki pediatristleri de etkiledi (Ed. notu).