Rüyaları Etkilemek

Her ne kadar rüyalarınız spontane bir şekilde yarattığınız deneyimlermiş gibi görünse de, belirli birtakım yollarla onları etkileyebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, göreceğiniz rüyayla ilgili olumlu niyetlerinizin olmasıdır. Kafanızı yastığa koyup rüyalarınızı hatırlayacağınızı kendinize telkin edin ve hakkında rüya görmek istediğiniz bir konu seçin. Bu, özel bir ilgi alanınız ya da uyanık yaşantınızda size gerginlik yaratabilecek bir şey olabilir. Mantık yoluyla önceden kestirilemeyen problemler, genellikle bilinçdışı farkındalığınızın içsel bilgeliğini kullanarak kolayca çözülebilirler.

Rüya görmenin evrelerini anlamak ayrıca size rüyalarınızı etkilemede yardımcı olur. Rüya görmedeki ilk evre “hipnagojik” denilen uyutucu evredir. Bu, gevşemeye başlayıp uykuya daldığınız aralıktır. Genelde, çoğunluğu günlük olaylardan alman ve bariz şekilde rastgele seçilmiş flaş imgeler içerir. Bedeniniz gevşemeye başladığında, gün içerisinde biriken, tortulaşmış bedensel gerginliğiniz yok olmaya başlar ve sonunda bedeniniz serbest kalırken birdenbire bir çekilme deneyimleyebilirsiniz. Bu ani çekilme “hipnik jerk” (uykuda kas seğirmesi) olarak bilinir ve tam “uykuya dalarken” düşüyormuşsunuz hissini verir.

Rüya maceralarınız, uyku evrelerinizin bir bölümünü oluşturur ve bu uyku evrelerini bir gecede ortalama beş kez yaşar ve böyle-ce beş bölüm rüya yaratırsınız. Bu bölümlerin ilki 10-15 dakika sürer ve rüya bölümlerinizin uzunluğu son uyku evrenize kadar artarak devam edip 40-45 dakikaya varabilir. Son uyku evresine eriştiğinizde, rüya görmek ve uyanmak arasındaki, “hipno-pompik aşama” (uyanık varsam) diye bilinen barajı geçersiniz. Bu noktada hâlâ rüya görüntüleri yaratıyor olabilirsiniz fakat uyanık çevreniz hakkında da farkındalık kazanmaya başlıyorsu-nuzdur. Bu, rüya kontrolü egzersizi yapmak için mükemmel bir zamandır.

“Lucid dreaming” olarak bilinen istihareye yatmak, rüya gördüğünüzü fark edebilme yeteneğine sahip olmak ve rüyanızı uyanmadan, bilinçli olarak etkileyebilmektir. Rüya gördüğünüzün farkına vardığınız ilk seferlerde, muhtemelen bilinçli benliğiniz uyanmaya çalışacağından durum moralinizi bozabilir. Ancak, özellikle de hipnopompik aşamada ne kadar fazla egzersiz yaparsanız, şeffaflığınızı ve sağduyunuzu o kadar korur ve rüyalarınızı etkileyebilirsiniz. İstihareye yatılan en popüler rüyalar, muhteşem egzotik ülkelere gitmek veya samimi erotik deneyimlerde bulunmak şeklinde gelişebilir.

İstihare rüyaları özellikle zevk verici deneyimler yaratmak şeklinde kullanılsa da, aslında uyanık yaşantınızdaki daha pratik gerginlikleri çözmek için de işlevseldir. Bu rüyalar uyanık halinizdeki stresi otomatik olarak azaltmaz fakat gerginliklerin altında yatan nedenleri ve onlarla başa çıkma yöntemlerini anlamanıza yardım eder. İstihare rüyalarının heyecanlı bir tarafı şudur ki, yarattığınız dünyada yapmak istediğiniz her şeyi yapacak güce sahipsinizdir. Uyanık yaşantınızdaki zor durumlar üzerinde çalışmak için istihare rüyalarını kullandığınızda, içinde yaşamak istediğiniz günlük gerçekliği de yaratma gücünüz olduğunu fark etmeye başlarsınız.

Benzer Yazılar

Leave a Reply