Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Nasıl Daha Sağlıklı Oluruz

İlk başlarda bu çalışmanın biraz yoğun olabileceğinden endişelendim ama kısa bir süre sonra bu sanatın bedeni ve zihni eğitmek için son derece yumuşak ve etkili bir yöntem olduğunu oldukça yavaş ve medita tif hareketler kullanıldığını gördüm. Kesinlikle bir spor salonuna gitmekten çok daha etkili ve daha az cesaret kırıcı. Ama çalışmaya bir kez başladığınızda sizi bir anda ele geçiriveriyor.”

Egzersiz, ileri yaştaki insanlar için çok yararlıdır; hem hareketli kalmalarını sağlar hem de canlılıklarını artırır. Araştırmacılar aynı zamanda, egzersizin yaşlı insanların idraki işlevlerini (zihinsel yeteneklerini) geliştirdiğini de keşfetmişlerdir. Bunun nedeninin, egzersizin bedenin kan pompalama ve kanın oksijen taşıma yeteneğini artırmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. (Yeterli mikktarda oksijene sahip olmak sağlıklı beyin işlevleri için yaşamsal önem taşımaktadır.)

2001 yılında, Kuzey Carolina, Durham’daki Duke Üniversitesi Tıp Fakültesi psikologlarından James Blumenthal tarafından yürütülen bir araştırmada, egzersizin, beynin belli bölgeleri tarafından denetlenen işlevleri üzerinde son derece yararlı etkileri olduğu keşfedilmiştir. Bu alanların arasında, hafıza, planlama, organizasyon ve farklı görevleri yargılama yeteneği de bulunmaktadır. Özellikle koroner damar rahatsızlığı ve hipertansiyonu olan yaşlı insanlar, beyinlerindeki kan dolaşımının azalmasından müstariptirler ancak egzersiz sırasında artan kan dolaşımı aracılığıyla kasların gücü ve işlev yeteneği artırıldığında beyin işlevleri de artmaktadır.

Düzenli yürüyüş yapan yaşlı insanların daha az hareketli bir yaşamı olan yaşıtlarına göre daha iyi hafızaları olduğu bilinmektedir. Dahası, yıllar içinde yapılan araştırmalarda, düzenli yürüyüş yapan yaşlı insanların zihinsel işlevlerinin çok daha az yavaşladığı da görülmektedir. Her hafta boyunca fazladan yürüdüğünüz her kilometrenin sağlığınız üzerinde inanılmaz faydalan bulunmaktadır.

“Londra’dan Brighton’a olan bisiklet yarışını başarıyla tamamladım. Bunu, 50. yaşamı kutlamak için ve İngiliz Kalp Sağlığı demeğinin yararına yaptım. Bunu yapmaktan büyük bir mutluluk ve keyif aldım. Kendimi gerçekten de bir şeyler başarmış gibi hissettim.”

logo