Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


İyi Bir Amaç İçin Yaşayın

İyi bir amaç doğrultusunda gönüllü çalışmak bize, gelirimizin iki katı artması kadar mutluluk verir. Hatta bu şekilde davrananlar daha uzun yaşamaktadırlar. Tennessee, Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesinden Lyndi Hevvitt ve Peggy Thoits tarafından yürütülen bir araştırmada, mutlu insanların gönüllü faaliyetlere daha fazla katıldıkları gö rülmüştür. Ama aynı zamanda gönüllü işlerle uğraşan insanların daha mutlu bir hale geldikleri ve daha fazla gönüllü işler yaptıkça mutluluklarının da daha çok arttığı görülmüştür.

Kendimizi mutlu hissettiğimizde başkalarına yardımcı olmaya daha fazla istekli hale geliriz. Peş peşe yapılan araştırmalara göre, mutluluğu artırıcı deneyimler (örneğin para bulmak, bir sınavdan geçmek, mutlu bir anıyı anımsamak gibi), insanların para bağışlamak, bir insanın yere düşen kağıtlarını toplamasına yardımcı olmak gibi nezaket ve iyilik içeren eylemleri yapmalarını sağlamaktadır. Psikologlar bunu, “iyi hisset, iyilik yap fenomeni” olarak adlandırmaktadırlar.

Aynı zamanda iyilik yapmak da kendimizi iyi hissetmemizi sağlar. Bu sayede diğer insanlarla ilişkiye geçer ve duygudaşlık kurarız. Aynı zamanda bu sayede akış deneyimi de yaşarız çünkü zevk aldığımız bu tür şeyler bizim gerçekten de kendimizi unutmamızı sağlarlar.

Psikologlar, başka insanlara karşı nazik ve iyi davranmanın gerçekten de pek çok olumlu etkiyi tıpkı bir çağlayan gibi açığa çıkardığını söylemektedirler. Bunlar kendimizi cömert ve muktedir hissetmemizi sağlarken bize gittikçe daha büyük miktarda başka insanlarla bağlantıya geçme duygusu verirler. İyi bir şey yaptığımızda, yalnızca iyilik yaptığımız kişiye değil herkese yardımcı olmuş oluruz.

logo