Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


En Etkili Egzersizler

Koşmak, uzun mesafe yüzmek, aerobik, bisiklete binmek, kayak yapmak gibi uzun süreli ve düzenli olarak yapılan egzersizlerin beta en dorfinlerin üretimini ve salgılanmasını artırdığı düşünülmektedir. Bu kimyasalların, morfine oldukça benzeyen bir moleküler yapıları bulunmaktadır ve büyük bir mutluluk hissedilmesini sağlarlar.

Beta endorfinler aynı zamanda, atletlerin zaman zaman “ikinci rüzgar” olarak adlandırdıkları bir duruma yol açar. Bu durum, koşu sırasında ağrı ve tükenme duygusunun hissedilmesini engeller ve yarışın sonuna kadar kendilerini enerjik ve güçlü hissetmelerini sağlar.

Yalnızca haftada üç gün yarım saat boyunca keyifli bir yürüyüş yapmak bile öğrenme, konsantrasyon ve soyut mantık yeteneklerimizin %15 oranında artmasını sağlar. Exeter Üniversitesi araştırmacılarından Angela Balding, haftada iki ya da üç kez egzersiz yapan okul çocuklarının 10 11 yaşlarındaki diğer arkadaşlarına göre daha yüksek notlar aldıklarını bulmuştur. Bu etkinin erkek çocuklarda daha belirgin olduğunu belirten Balding, aerobik egzersizlerin, beyne fazladan oksijen sağlayarak zihinsel güçleri artırıyor olabileceğini belirtmektedir.

Beynin fiziksel egzersizi sevmesinin bir diğer nedeni de beyin hücrelerinin büyümesine yardımcı olmasıdır. Kısa bir süre öncesinen kadar belli bir nöron miktarı ile doğduğumuza ve ölünceye kadar beynimizde başka nöron üretilmediğinen inanıyorduk. Califonia, La Jol la’daki Saik Enstitüsü’nde görevli Fred Gage, 2000 yılında, ileri yaştaki insanlarda bile beyin hücrelerinin gelişimini sürdüğünü kanıtlayarak bu efsaneyi sonlandırdı. Aynı zamanda, egzersizin bu gelişimi iyi yönde en fazla etkileyen şey olduğunu da gösterdi.

En azından farelerde, egzersizin beyni geliştirici etkilerinin, en yoğun olarak öğrenme ve hafızadan sorumlu olan hipokampusta yoğunlaştığı anlaşılmaktadır. Bu durum aynı zamanda, stres hormonu kortisolun artması sonucunda zarar görmüş beyin bölgelerinin iyileştirilmesi için de geçeriidir. Bu nedenle eğer kendinizi tükenmiş hissediyorsanız beyninize bir iyilik yapın ve koşuya çıkın.

“Genellikle son derece çılgınca davranırım ve bu durumdan kurtulmam asla mümkün olmaz; ancak ilk t’ai chi ch’uan çalışmasının ardından kendimi ilk defa tümüyle gevşemiş ve rahatlamış hissettim.”

logo