Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Görünüş

Yeninin görünüşünü anlamaya çalış. Dünyada herkes yeni olmak ister, çünkü hiç kimse eskiden hoşnut değildir. Hiç kimse eskiden hoşnut olamaz, çünkü her ne olursa olsun, onu biliyorsundur. Bir kere bilindiğinde artık yineleme haline gelmiştir; bir kere bilindiğinde sıkıcı, monoton olmuştur. Ondan kurtulmak istersin. Keşfe çıkmak, serüven yaşamak istersin. Yeni olmak istersin… Ve yine de yeni kapıyı çaldığında ürkersin, geri çekilirsin, eskinin içinde saklanırsın. Bu bir ikilemdir.

Nasıl yeni oluruz? Ve herkes niçin yeni olmak ister? Cesaret gerekir ve sıradan cesaret değil; olağandışı bir cesaret gerekir. Ve dünya korkaklarla doludur, bu yüzden insanlar büyümeyi bırakmışlardır. Bir korkaksan nasıl büyüyebilirsin? Her yeni fırsatta ürkersin, gözlerini kapatırsın. Nasıl büyüyebilirsin? Nasıl olabilirsin? Sadece olmuş gibi yaparsın.

Nasıl yeni oluruz? Kendimizde yeni olmayız. Yenilik öteden gelir. Yenilik varoluştan gelir. Zihin her zaman eskidir. Zihin asla yeni değildir, o geçmişin yığılmasıdır. Yenilik öteden gelir; bir hediyedir. Öteden gelir ve ötenindir.

Bilinmeyen ve bilinemeyenin, ötenin, içine giriş hakkı vardır. İçine giriş hakkı vardır, çünkü sen asla tecrit edilmiş ve bir kenara bırakılmış değilsin; bir ada değilsin. Öteyi unutmuş olabilirsin, ama öte seni unutmadı. Çocuk anneyi unutmuş olabilir, ama anne çocuğu unutmamıştır. Parça düşünmeye başlamıştır, “ben ayrıyım”, ama bütün senin ayn olmadığını bilir. Bütünün senin içine giriş hakkı vardır.

Seninle hâlâ temas halindedir. İşte bu yüzden senin onu hoş karşılamamana rağmen yeni gelmeye devam eder. Her sabah gelir, her akşam gelir.

Bin bir şekilde gelir. Eğer görecek gözlerin varsa onun sürekli sana gelişini görürsün.

 

Ve sadece içten ve tamamen kabul edilmiş yeni, seni dönüştürebilir. Yeniyi sen hayatına getiremezsin; yeni gelir. Onu ya kabul edersin ya da geri çevirirsin. Eğer onu geri çevirirsen bir taş olarak kalırsın, kapalı ve ölü. Eğer onu içeri alırsan bir çiçek olursun, açılmaya başlarsın… Ve bu açılışta kutlama vardır.

Yeni, bir habercidir; yeni, bir mesajdır. O yönergedir. Yeniyi dinle, yeniyle git.

(1) Yorum Ekli

  1. büsra22 Ağustos 2014 Cevapla
    Mehmet beni seviyor mu sonumuz ne olucak mehmet su anda baskasiyla evli mi

17 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  

»