Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


YARINA SORUNSUZ GEÇİŞ

Kozmik Manzarayı KeşfetmekBütün bu kargaşanın ardında, aile biçimlerinin ve bireysel rollerin çeşitliliğine dayalı Üçüncü Dalga aile sistemi yavaş yavaş yüzünü gösteriyor. Ailenin kitlesellik özelliğini kaybetmesi, karşımıza daha kişisel seçenekler çıkarıyor. Üçüncü Dalga, insanları istekleri dışında tek bir aile yapısı içine hapsetmeye çalışmayacak. Dolayısıyla, henüz ortaya çıkmaya başlayan aile sistemi, kendimize uygun yer seçmek, kendi aile tarzımızı belirlemek veya yaratmak üzere herkesi özgür kılmalıdır.

Ama bu oluşumu kutlamaya başlamadan önce, geçişin acılarını da incelemek gerekir. Kendilerini eski sistemin çöktüğü, yeni sistemin henüz kurulmadığı bir aşamada bulan milyonlarca insan, önlerine serili olan bu çeşitli yollar karşısında şaşırmaktan kendini alamıyor. Kendilerini özgürleşmiş hissetmek yerine, çok çeşitli seçenekler karşısında bunalıyor. Seçeneklerin çeşitliliği karşısında kendilerini yalnız hissediyor, acı çekiyor ve öfkeye kapılıyorlar.
Bize yabancı gelmesi bir yana, bu yeni çeşitliliğin yarar sağlayabilmesi için, ahlak, vergi ve çalışma şartları gibi birçok seviyede değişiklikler yapılması şarttır.

Değerler açısından, ailelerin dağılıp yeniden kurulması, dolayısıyla hissettiğimiz yersiz suçluluk duygusundan kurtulmamız gerekiyor. Kilise, haberleşme araçları, mahkemeler ve politik sistem, bu yersiz suçluluk duygusunu abartmaktan kaçınmalı, daha ziyade yatıştırmaya odaklanmalıdır.

Bir çekirdek aile çatısının dışında yaşama kararı, zorlaştırılmamalı, tam aksine kolaylaştırılmalıdır. Prensip olarak, değerler sosyal gerçeklikten daha yavaş değişir. Dolayısıyla, kitleselliğini kaybetmiş bir toplumun hem ihtiyacı hem de ürünü olan hoşgörü, henüz tam olarak kendini gösteremedi. İkinci Dalga şartları içinde büyüyerek sadece tek bir aile yapısının “normal,” diğerlerinin ise sapıklık olmasa bile şüpheli olarak görülmesi, birçok kişinin aile tiplerinde görülen bu yeni çeşitlilik karşısında önyargılarla hareket etmesine neden oluyor. Bu durum değişmediği sürece, geçiş acıları daima gerekenden daha sert olacaktır.