Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Terapik gülme grupları

ABD’de terapik gülme grupları vardır ve hatta hastane kulüplerinde hastaları bir araya getirip gülmelerini sağlayan “sertifikalı gülme liderleri” eğitimi veren web siteleri bile bulunmaktadır (www.world laughtertour.com). Aynı şekilde benzeri İngiliz grupları da bulunmaktadır. St Alban’daki bütüncül terapi merkezi Mind (www.united mind.co.uk) bunlardan bir tanesidir.

Dr Mahan Kataria’nın gülme yogası için kurduğu uluslar arası internet sitesi www.laughteryoga.org adresinden yayın yapmaktadır ve dünyanın her yanındaki siteler ile bağlantılıdır.

Kataria’nın Bombay’daki seminerlerinden bir tanesine katılan Ingiliz aktör John Cleese, orada tanıştığı insanların mizah yeteneğinden o kadar etkilendi ki bu çalışmaları “demokrasi gücü” olarak adlandırdı. Slough gönüllülerinden bir tanesi yerel bir süpermarkette bu teknikleri denedi: “Pek fazla tanımadığım bir grup görevliyi gördüm. Son derece ciddi görünüyorlardı. Bunun üzerine yanlarına gidip, ‘Her zamanki Pazartesi sabahı sıkıntısı ha?’ dedim. Bazıları bana katıldıklarını göstermek için başlarını salladıklarında onlara iyi bir kahkahanın kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacağını söyledim. Onlara, gülme kliniğinde öğrendiğim kendini zorlayarak kahkaha atma yöntemini gösterdim ve kesinlikle öğrettiğim yöntem işe yaradı! Kısa süre sonra hepsi de gülüyorlardı ve bana bu tekniği deneyeceklerini söylediler.”

Bir diğer gönüllü de bize şunları söyledi: “Günde en az bir kez kahkahalarla gülüyorum. Bunu, hayal kırıklığımı kahkahaya dönüştürerek öğrendim. Işyerimdeki bilgisayırım hayatımın en büyük sıkıntısı. Artık, bu konuda kendimi sıkıntılı hissetmek yerine, bozuluncaya kadar ne kadar dayanacağı konusunda bahse giriyorum. Bu da gerçekten gülmeme neden oluyor.”

logo