Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


TAROT VE İMAJİNASYON

indir (1)İmajinasyon diğer bütün spiritik, okültik bilimlerde olduğu ve doğu felsefelerinde bulunduğu gibi TAROT’ta da büyük önem taşır. Kelimesinin Türkçe karşılığı Sözlük bölümünde verilmiştir. İmajinasyon yeteneğinin geliştirilmesi sezgileri arttırır ve parapsişik yeteneklerin kullanılabilmesinde büyük ölçüde yardımcı olur. Hemen şunu belirtelim ki, imajinasyon geliştirmek, sıkıcı ve monoton metodlar üstüne kurulmuştur. Ancak bu metod larm rutinliği bizi bıktırmamak, inat ve ısrarla üstüne gidilmelidir. İmajinasyon yeteneğinin geliştirilmesi için aynen meditasyon çalışmalarında olduğu gibi sakin bir yer seçilmelidir.

Kimi deneyciler bu iş için Yoga oturuşlarında ısrar etseler de, kanaatimizce bu çalışmalar bağdaş kurmuş vaziyette veya oturarak, hatta yatarak dahi yapılabilir. İmajinasyon çalışmasının ilk etabında beden çeşitli telkinlerle gevşetilir. Kendi kendinize içinizden tekrarlıyacağınız: “Bütün organlarım gevşiyorlar… Tüm bedenim gevşiyor” oto teknik ile beden gevşetilmelidir. Bu alıştırma bir kaç defe tekrarlandıktan sonra uyku ile uyanıklık arası transvari bir pozisyona girilir,,imajinasyon çalışmalarından gözler önüne kendiğinden gelen hiç bir anlam taşımayan imajlara yer verilmez.

Çalışmayı yapan kişi imajları kendi yaratır. Örneğin, kişinin para psikolojide telepati’nin gelişmesine yarayan Zener kartlarının ilk çalışmada hedef alınması, neticeyi olumlu yönde arttırır. Gözler kapalı olarak daire, artı, kare, üç çizgi ve yıldız gibi şekilleri cism edebilmek pek de zor değildir. Daha sonra iki boyutlu bir cisim, mesela bir re sime dikkatle bakılır ve gözler kapatılarak bu resim kapalı gözle cism etmeye çalışılır. Çalışma ilerlediğinde kişi bu resme bir sürü değişik açıdan bakabilecektir. Daha ileri çalışmalarda şekiller hareketlendirilir. Mesela, bir adet Samsun sigarası paketini imajine ediyorsak, bu paketi bir elin cepten çıkarması jelatinini, bandını ve yaldızını çıkararak içinden bir adet sigara çıkartıp, yakması tarzındadır.

Bu aşama da geçildikten sonra bu sefer cisimler, negatif olarak renklendirilir, ilk önce benzer tonlar imajine edilerek değişik tonlamalara geçilir. Bu aşama da başarı ile sonuçlandıktan sonra gözler kapalı olarak görme yeteneğine, diğer duygular da katılmalıdır. Mesela kazanda kaynamış, sütlü bir mısır imajine ediliyorsa, bu mısırın tadı, kokusu, eli yakan sıcaklığı ve mısır kazanının kaynayan sesi imajine edilebilir. Renk çalışmaları için o rengin içerdiği objeyi imajine etmek en iyisidir. Mesela bir mor çalışması için mor perdeler, paüıcan vs. imajine etmek gibi.

İmajinasyon çalışmaları gerçekten enteresandır. İmajinatif yeteneği geliştiren bir şahıs yalnız TAROT değil metafizik ve parapsikolojik çalışmalarda da gelişir. Bu yeteneğin gelişmesi şahsın sezgilerinin artmasına sebep olur. Hatta, klervoyan medyumluğun gelişmesi bile bu aşamadan başlar. İmajinasyonun gizli ilimlerde ve bilimsel parapsikolojide çok önemli bir yeri vardır. Bu tip ilimlerle uğraşanlar her türlü hadisenin imajinasyon ve konsantrasyonla belirli bir astral form kazandığını ve daha sonra bu formun katı maddeye dönüştüğünü savunurlar. Gariptir ama bu doğrudur. Yüzyıllarca öncenin Okültistlerin ileriye sunmuş oldukları prensipler, günümüzün en modern Parapsikoloji Laboratuarlarında esrarengiz bir biçimde gerçekleşmektedir.

İmajinasyon gerçekten bu konular için bir temeldir. İnsan bu yeteneğini geliştirdiği ölçüde ruhsal konularda ve TAROT’ta başarılı olur. TAROT kartlarının kehanet karşılığını milimi milimine ezberleyip TAROT kartlarıyla ruhsal yeteneklerden uzak kalarak TAROT açmak çoğunlukla netice vermez. Dediğimiz olayı sıradan her kişi gerçekleştirebilir ama, imajinasyon çalışmaları ve TAROT meditasyonu yapmış olan kişinin açtığı TAROT bambaşka olacaktır. Zira bu çalışmaları yapan kişi hem kartlarla gerektiği kadar sem patize olmuş, hem de kartların derinlemesine içine girmiştir. TAROT açmak için imajinasyon ve TAROT Me ditasyonları gerekli değil, şarttır.