Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Tarot Kartı Şeytan

XV Şeytan

Anahtar Kelimeler: Materyalizm, aldatma

Burcu: Oğlak

Elementi: Toprak

Olumlu Özellikleri: Sağlık sorunları, örtüyü kaldırmak, diyet ihtiyacı, değişen bakış açısı, serbest kalma arzusu, sorumluluk, gerçeği aramak.

Olumsuz Özellikleri: Hırs, depresyon, özgürlük kaybı, arzular, sorumsuzluk, boşa giden enerji.

 

Şeytan (doğasına uygun olarak) Tarot kartları içerisinde kavranması en zor olanıdır, çünkü herkes için ayrı yüz takınmaktadır. Tanımladığı deneyimin nitelikleri bağımlılık, irade kaybı, iyi niyetlerin zayıflaması kadar, inançlarımızın aksine davranışlar olarak da gösterir kendisini. Şeytan aynı zamanda birçok Tarot kartının karanlık yüzüne karşılık gelir: Büyücü’nün (I) aksine Kara Büyücü’diir.

 

 

Azize’nin (II) karanlık yüzünün bir parçasıdır, Aziz’in (V) karşıt ilkesinde görünen ikiyüzlülük ve maddeciliğe tapınmadır, Aşıkların (VI) güç savaşına ve ruhsuz şehvet düşkünlüğüne işaret eden dumura uğramış yönüdür ve Adalet’in (XI) rüşvetle satın alınan ve kendince haklı gölgesidir. Güç’ün (VIII) dizginlenemeyen açgözlülüğünün ve doğru Denge’nin (XIV) aksine aşırılığın ta kendisidir, Ay (XVIII) manzarasının uzak uçlarının hükümdarıdır. Şeytan bize doğal olarak en baştan çıkarıcı yönü olan, kelime anlamıyla da, “şeytan” olarak kendini gösterir. Kart bize ateşle oynadığımızı ve parmaklarımızı yakmamak için cehennemi (!) bir dikkat göstermemiz gerektiğini gösterir.

 

 

Daha derin anlamda, sorumuzun temeli bizi kendi gölgemizle yüzleştirecek demektir.Iş yaşamında Şeytan ahlâki dayanıklılığımızın, inançlarımızın ve iyi niyetlerimizin baştan çıkartılacaklarını söyler. Bu, iş ortağımızın saflığından ve cehaletinden yararlandığımız takdirde, bize iyi bir kazanç sağlayacak olan muhtemel bir anlaşma konusu olabilir. Veya bize verilen ve prensiplerimize aykırı olan görevlerdir ki (silahlar, uyuşturucular, çevresel tehlike vs.), bunları reddedersek büyük para kayıplarına uğrayacağımızdan ya da işimizi tehlikeye atacağımızdan korkmamız gerekir. Doğal olarak şeytan burada oldukça kurnazdır ve bize vicdanımızı susturmak için yeterince “yardım” sağlar: Kirli alışveriş üzerine beyaz elbise giymiştir ve aniden bize iyi niyetli gibi görünür. Geriye kalan diğer itirazlarımız ise cellâdın mazeretiyle bertaraf edilirler: “Ben yapmazsam, başka birisi yapacak.”Bilinç düzeyinde bu kart bizim karanlık yönlerimizle tanışacağımızı gösterir.

 

 

Bu deneyimler bizim özgürlük ve bağımsızlık gereksinimimizin farkına varmamızı sağlar. Yalnızca nadiren, hepsi de kendi siyahlıklarında neredeyse büyüleyici olabilen saplantı, güç ve öldürme arzusu veya psikolojik tutsaklığı da ifade edebilir. Daha ziyade genellikle adi oldukları için utandığımız, ama buna rağmen bir türlü bırakamadığımız çirkin banallikler, pejmürdelik, gizli ahlâksızlıkları mızdır: Güvenilmezlik, anlamsız günlük yalanlar, kleptomani veya hazcılık bunlardan sadece bazılarıdır. Aynı zamanda bu tarot falı bakma kartı saplantı halinde peşinden koştuğumuz sabit fikirler anlamına da gelir. Hiçbir eleştiri yapmadan yaşadığımızda, kendi ruhumuzun aynasına bakmakta olduğumuzu fark etmeden “dışarıdaki” kötüden korktuğumuz bir dünya görüşünü de ifade edebilir.Kişisel ilişkiler kapsamında Şeytan kendini en baştan çıkarıcı yönüyle gösterir. Burada en umut vaat eden ayartmalar bulunur tahrik edici, tutkulu ve duyarlı.

 

 

Her durumda bu kartın ateşle oynamakta olduğumuza ilişkin bir uyarı olduğunun anlaşılması ve Schiller’in şu sözünü tahminimizden çok daha çabuk bize hatırlatacağının bilinmesi gerekmektedir: “Yanılgı kısa, pişmanlık uzundur”. Ayrıca kart doğal olarak ilişkilerin en talihsiz taşkınlıklarını temsil eder, ruhsal karmaşıklık, tutsaklık, zorbalık, zalim şehvet ve şantajcı zihniyet gibi.

 

Şeytan Kartı Düz Açılırsa

Dünyaya fiziksel bir tamahkârlıkla bağlı olmayı ifade eder. Sosyal yönden başarılı olma arzusu ve bunun getireceği bedeli kabul etmek. Gerçeklerle yüzleşmek yerine hayal görmek. Mizah yeteneğinin olmaması. Yaşamı ve yaşamın anlammı çarpıtmak, olduğundan farklı bir pencereden görmek. Yaratıcı enerjiyi zevk ve kendi arzuları, istekleri için israf etmek anlamına gelir.

Şeytan Kartı Ters Açılırsa

Servet ya dâ sosyal statü için daha az bencil ve açgözlü olmak. Sahte tanrüara tapmayı reddetmek. Gerçeklerle yüzleşme arzusu, yanılsamaların üstündeki peçeyi kaldırmak ve sorumluluğu kabullenmek. Beslenme alışkanlığı değiştirilerek daha sağlıklı olunabilir. Yaratıcı yetenekler daha faydalı şeyler için kullanılabilir.

(6) Yorum Ekli

 1. kezban03 Ağustos 2015 Cevapla
  İlerde meslek sakibi olacakmiyim
 2. Muhammet11 Ekim 2014 Cevapla
  Hayat aşk para
  • guneş10 Haziran 2015 Cevapla
   hayat ,aşk
 3. Muhammet11 Ekim 2014 Cevapla
  Kiyamet kopcak mı
 4. tarık02 Haziran 2014 Cevapla
  hayat iş aşk evlilik para
 5. yasemin23 Mayıs 2014 Cevapla
  Veli beni seviyormu beni aldatıyormu

12 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)