Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Tarot Falı Kupaların Şövalyesi

Kupaların ŞövalyesiKupaların Şövalyesi; genç uşağın ve bizim, duygusala hakim olmaya giden yolu, tanıdığımız ve incelediğimiz adımı, temsil ediyor.

Her ne kadar, nereye gideceğimizden emin Olmasak da yolculuğumuza başladık. Bu kartın konusu, şahsen ve şartsız bir şekilde sevmeyi öğrenmeyi temsil ediyor.

Rider Waite’in şövalyesi, gri ata biner ve içgüdüsüne hakim olmanın, bugünkü görevi olduğunu, simgeler. Ayağına giydiği çizme ve kanatlı kaskı; hırsını ve heyecanını kontrol etme amacında olduğunu, temsil eder. Şövalye’nin çizmesi ile kaskı; değiştirilmenin rehberi ve cennetle simyanın sembolü olan, Mercury’nin önemli sıfatlarından biridir.

Yolların Tanrısı olarak Mercury, imkanları temsil eder. Uşağın, mavi balığı kırmızıya dönüşüyor. Bu da anlamaya doğru hareket etmenin, hevesini simgeler. Balığın giysinin üstünde bulunması, şövalyenin kendini, görevine kaptırdığını gösterir. Hislerin alevine yakalanmış.

Robin Wood’un romantik şövalyesi başına, dikkatli işlenmiş ist ridye şeklinde kask (Uyanık bir taç şakıtası) takıyor. Elinde, Kupaların Ası ve Kupaların İkisi’nde rastladığımız kalpli kupa, taşıyor. Yolculuğu çok seviyor ve bu yolçuluğunıın sonuçlarından bir tanesi, daha fazla sevebilmek olacaktır. Göğsündeki metal parçasının üzerinde, Neptün’nün üç dişli gladyatör mızrağının, bir parçası gözüküyor. Bu, hükümdarlık veya üstün yükselme durumunu, temsil ediyor.

Şövalyenin muhtemel bir problemi vardır; her ne kadar, zırhı aksini gösterse bile, hislerini belli etmesi, onu daha zayıf hale getirir. Bindiği tuhaf hayvanın yansının at, yarısının balık olması, O’nun yolculuğunun, ruh birleşmesi yolculuğu olduğunu, gösterir. Şövalyenin içinde olan ve farkında olduğu bilinçaltı düşünceleriyle duyguları, (Balığının kuyruğu ve çalkalan suyu) halen tam olarak kontrol altında değildir (Zıplayan at) ve belki de, dişi (Genç deniz kızının kuyruğu) ve eril (at) yönlerimizi de simgeliyor. Cirlot’a göre, Neptün’ün deniz atı, köpüren dalgaların ritmini, temsil eder. Şövalyenin sağ eliyle kupayı taşıması ve göremediğimiz sol eli ile atı kontrol altında tutması gerekir. İç güdüyü temsil ettiği için, sol elin görünmemesi, bu kavramı daha iyi açıklar. Fakat biz şövalyenin, kendi duygularını ve ilerlemesini, içgüdüyle kontrol ettiğini, anlıyoruz.

Doğru veya yanlış, durumumuzun duygusal yönüne, diğer yönlerden çok enerji sarfediyoruz;
Durumuzun çözümü için çaba harcadığımızda, fazlasıyla tek amaçlı oluyoruz;
Can sıkıntımız bizi, durumumuzla ilgili sorunu çözmemiz için acele etmeye zorluyor. Ayrıca, bu problemin ortaya çıkmasındaki rolümüzün, ne olduğunu öğrenmeden, bizi bu durumdan uzaklaşmaya, mecbur edebilir. Önce, motivasyonun arkasındaki, içgüdümüzün incelenmesi gerekir. Ancak ondan sonra, problemi çözebiliriz.

Kupaların Şövalyesi’ni, Mücadele için çekmekse:
İçimizde, kalbimizi dinlemenin ve rüyalarımızın peşinden gitmenin, hırsı doğacak;
Başladığımız herhangi bir aktivite, sonradan, farkında olacağımız şekilde, bizi aydınlatacaktır;
Bir amaç için sadık olmak, yeni ve şiddetli duygulan uyandıracak; fakat bu duygular, negatif veya pozitif olabilir.