Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Tarot Falı Kupaların Kralı Kartı

Kupaların KralıSonunda bütün çabalarımızdan sonra, kupaların takımının anahta nna vardık. Bu yüzden Kupaların Kralı’nın konusu; üstün, duygusal sorumluluktur.

Wood, Krala “Munis baba” adını veriyor. Her iki destede bulunan Krallar, hayat pınarıyla çevrilmişlerdir. Pınar, iç hikmetin derin kaynağının sembolüdür. Kartın negatif tarafı, Kral’m, şefkatli ve anlayışlı olmayı unutacak kadar, otoritesinin verdiği sorumluluğa yoğunlaşmış olmasıdır. O yüzden, kraliçeye ihtiyacı var.

Rider Waite’in tahtı, akıntılı denizin üstündedir. Arkasında kırmızı sandal yüzüyor ve mavi bir balık, denizden çıkıyor. O, acaba uşak olduğu zamanlarda, Kupanın içinde taşıdığı mavi balığı serbest bırakmış mıydı? ve şimdi sadece geçmişinde bulunuyor.

Balığın gövdesi ve kendi ölçüsü, her ikisinin geliştiklerini gösterir. Kralın tahtı ve kolu, nilüfer çiçeği ile süslendi. Bu süs, hem asasında hem de tacında mevcuttur. Mitoloji, dünyanın sulu kökenini Kral’a bağlar. Robin Wood’un kendiyle banşık Kral’ı, “Derin, sakin tavırlı bir adam” diye adlandırılır. Kral, taştan taht üstünde oturur. Arkasında, deniz çiçeği yaprağma benzeyen bir şey bulunuyor. Lotus (Nilüfer çiçeği) Jungian Analistlerine göre, “Kendi” (Üstün iç hikmeti)nin sembolüdür. Robin Wood’un Kralı, Kral Neptün’ün üç dişli gladyatör mızrağının tacım takıyor. Wood’un Kral’ı, Neptün’ün köpüren kozmik sularını, hem simgeliyor hem de içine oturuyor.
Robin Wood’un Kralı, hırçın bir denizin ortasında bulunmasına rağmen sarsılmadan durması, O’nun kendini dengesiz duygulara kaptırmadığını gösteriyor.

Psikoanalistler; Neptün’ün, en derin tabakalarımızın ve hayatın hırçın sularının, Cirlot’a göre ruhla eşit olduğunu söylerler. Başkaları ise, Neptün’ün bilinçaltının negatif taraflarıyla bağlar.

Yin Yang tasarımı (Dişinin ve erilin prensiplerinin birleşimini simgeler) Kral’ın tuttuğu kupayı, süslüyor. Bu bize O’nun, krallık pozisyonunu muhafaza etmesi için, gereken hikmetin dengesine vardığını simgeler. Cirlot’a göre ise, Ying Yang sembolünün dik eksen labirentine, çıkış yolunu simgeler. Bu, huzursuzluk olmaması halinde, mistik merkezine uyar. O yüzden Kral, hepimizin ilham kaynağını ve kupaların bize yol gösterdiği, en üstün başarıyı, simgeler.

Kupaların Kralı’nı Durum için çekmek, aşağıdakileri ortaya koyabilir:
Durumumuzla ilgili duyguları anlamamız, bize farkında olduğumuzdan daha çeşitli, seçenekler sunar;
Sağduyulu olmamız ve kafamızdaki düşüncelerin, değişik yönlere yoğunlaşmasını, engellememiz gerekir;
“Biz, önemliyiz” hissine kendimizi kaptırdık;
“Biz önemliyiz, doğrusunu biz biliyoruz” hissine kendimizi öyle kaptırdık ki, durumumuzla ilgili başka ihtiyaçlarımızı düşünüp, onları saymayı unutuyoruz.

Kupaların Kralı’nı Mücadele için çekmekse:
Patika yola girmeye, kudretimiz vardır. Duygularımızı inkar etmemiz ve frenlememiz gerek, onlara değer vermemiz ve bizim, onları yönetmemiz gerekir;kıskançlık ve hased gibi, hangi güçlü duygular durumumuzu anlamamızı zorlaştırır;
Belki başkaları bize danıştıklarında, hikmetli ve sevgiye dayanan nasihatler vermemiz gerekebilir. Onu yaparken, kendi güçlü hislerimizin, bizi engellememesine dikkat etmemiz gerekir ki bu duygular, kullanabileceğimiz hazine gibi olsun.