Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Sağlıklı zihin sağlıklı bir bedende bulunur

Latince Mens sana in corpore sano (sağlıklı zihin sağlıklı bir bedende bulunur) deyişi son derece doğrudur. Herkes, egzersizin fiziksel sağlığımızı artırdığını bilmektedir ama araştırmalar aynı zamanda egzersiz yapmanın zihinsel sağlığımızı da büyük oranda artırdığını ortaya koymaktadır (üstelik bir çok ilacın neden olduğu yan etkileri olmadan). Egzersizin bunu başarmasının nedenlerinden bir tanesi, anti stres hormonu olan ve beyinden gelen ağrı sinyallerini bastırarak kendimizi doğal olarak iyi hissetmemizi sağlayan endorfinleri ve iyi bir ruh hali, daha keyifli duygular, düzenli uyku ve iştah veren serotonin salgılanmasını harekete geçirmesidir.

Slough gönüllülerinden bazılarına Richard Stevens tarafından adım ölçer verilmiş ve oluşturduğu bu ekip daha fazla egzersiz yapmaya teşvik edilmiştir. Aslına bakarsanız, günümüzde gittikçe daha fazla sayıda doktor, depresyon ve mevsimsel olarak etkili olan rahatsızlıklar gibi zihinsel rahatsızlıklar için egzersizi salık vermektedir. Fiziksel etkinlikler, olumlu bir ruh halini ve kişinin kendine duyduğu güveni artırmak ve korumak için son derece önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda egzersizin sosyal uyumu artırdığı ve öfkeyi azalttığı da görülmektedir (havuzda 20 tur yüzün ve bakın bakalım hâlâ öfke hisse decek misiniz).

İlaç kullamak kadar edilgen bir şey değildir ve yaşamımızın denetimini yeniden kendi elimize aldığımızı hissetmemizi sağlar. Genç suçlular arasında yapılan bir araştırmada, alkol ve uyuşturu cuyu bırakma sürecinde olan insanların ve şizofreni teşhisi konanların da egzersizden büyük fayda gördüklerini ortaya koymaktadır.

Bütün bunlara ek olarak egzersiz aynı zamanda, adet kanamaları öncesindeki rahatsızlık belirtilerini ortadan kaldırmakta ve huzurlu bir şekilde uyumanızı sağlamaktadır. Belki de hepsinden iyisi, cinsel ha yatımızı geliştirmesidir. Düzenli olarak spor yapan insanların daha sık ve daha iyi orgazm oldukları görülmektedir.

logo