Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Reiki Evrensel Yaşam Enerjisi

Reiki kelimesi iki Japonca kelimeden gelir evrensel anlamına gelen ‘Rei’ ve yaşam enerjisi veya yaşam gücü anlamına gelen ‘Ki’. Dolayısıyla Reiki Evrensel Yaşam Enerjisidir (veya gücü). Bütün evren veya kozmos bu görünmez yaşam enerjisi ile doludur ve bu enerji bütün canlıların yaşamlarını ve sağlıklarını sürdürmelerinin temelidir. Bütün canlılar mütemadiyen bu sonsuz enerjinin içinde yüzmektedirler ve bu enerjiyi içlerine çekerler.

Bu yaşam gücü bütün canlılara hayat verir. Bir canlı yaşadığı sürece içinde dolaşım halinde olan bir yaşam enerjisi vardır. Öldüğünde yaşam enerjisi ondan ayrılır. Eğer yaşam enerjimiz tükenmişse ve serbestçe akmıyorsa kendimizi daha sağlıksız hissederiz, moralimiz düşük olur ve daha çabuk hasta oluruz. Yaşam enerjimiz yüksek olduğunda ve serbestçe aktığında sağlıklı oluruz ve moralimiz yüksek olur. Yaşam enerjisinin temel görevi fiziksel bedene enerji vermek olsa da daha sonra açıklanacak olan bir mekanizma yolu ile zeka üzerinde de büyük etki yapar.

Çinliler bu enerjiyi ‘Chi’, Hindistanlılar ‘Prana’ veya yaşamsal enerji, Japonlar ‘Ki’ olarak tanımlar. Bu enerji normalde bize aşağıdaki maddeler ve kaynaklardan gelir:

1. Hava
2. Güneş ışığı
3. Toprak
4. Yiyecekler
5. Su
7. Açık hava (gökyüzü)

Yukarıdaki maddeler ne kadar taze ve doğal olursa, onlardan alınan Prana da o kadar kaliteli ve fazla olur. Dolayısıyla, bu enerjinin doğada bulunan beş elementle (Hava, Su, Ateş, Toprak, Gökyüzü) ilgili beş özelliği (Panch Prana) olduğunu görebiliriz. Doğayla fiziksel temas halinde olduğumuzda, örneğin güneşe çıktığımızda, sudan ve sulu bitkilerden faydalandığımızda, bir kayaya tırmandığımızda veya bizi saran rüzgarı hissettiğimizde bu yaşamsal yaşam enerjisini içimize çekiyoruz. Doğadan böylesine derin bir şekilde beslenmek insanı rahatlatır ve yeniden canlandırır. Taze doğal yiyecekler ve ağaçlar da bize çok fazla prana verir ve bizi canlandırır çünkü doğada bulunan bu beş elementten sürekli prana alırlar. Çok sıcak yaz aylarında bile büyük bir ağacın gölgesinde uzanmanın ne kadar rahatlatıcı ve canlandırıcı olduğunu gözlemlemiş olmalısınız.

Bu evrensel yaşam enerjisi içimize Taç Çakra’dan (Crovvn Chakra) girer. Reiki enerjisi tüm yaşayan varlıklar için doğumdan itibaren doğal olarak sunulmuşken, sonraları değişik yaşam biçimi kusurları nedeni ile, zihni gerilimler ve olumsuz tutumlar gibi, kendiliğinden akışı aksi tıkanıklığa uğrar, çünkü doğal iyileştirici bağlantı bozulmuştur. Bununla beraber, güvenli bir Reiki başlatma işlemi veya bir Reiki başlatıcı usta aracılığı ile uyum sağlama işlemi sayesinde tıkanan enerji kanalları tekrar açılır ve Reiki enerjisi yine serbestçe akmaya başlar. Reikiyi diğer pranik veya enerji iyileştirici biçimlerden ayıran bu başlatıcı işlemdir.

Meditasyon, bu yaşam gücü enerjisine dalmanın bir başka yoludur. Ama buradaki bu yaşam gücü enerjisinin kaynağı farklıdır ve “Kundalini” olarak bilinir ki, bu ta uygun bir de daha sonra açıklanacaktır.

Yaşam enerjisi aracılığı ile bu veya bir başkası ile iyileşme, insan medeniyeti kadar eskidir. Reiki günümüzdeki şekli ile 175 yıl önce Dr. Mikao Usui adlı bir Japon tarafından yeniden keşfedilmiştir.

Reiki  Evrensel Yaşam Enerjisi