Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Panch Pranalarmı Dengeleme

Eski Yoga edebiyatımız beş çeşit pranadan (veya yaşam enerjisi) bahseder. Yani; hayat veya yaşam enerjisi vücut içerisinde beş ana hattan akar (birçok alt kanallar da vardır). Her prana vücudun farklı bir bölgesinde bulunur ve o bölgenin sağlığını düzenler. Bu beş çeşit prana veya yaşam enerjisi, beş element ve beş çakra ile özdeşleştirilir (Çakrasının altında). Aşağıdaki tablo bu ilişkiyi ve vücuttaki işlevlerini gösteriyor.

Vücuttaki bu pranalardaki veya elementlerdeki dengesizlikler vücudun hastalanmasına neden olur. Hintli bilgeler, parmakları belirli şekillerde bir araya getirerek bütün bu elementlerin ve pranaların dengelenebileceğini ve bunların dengesizliğine bağlı hastalıkların tedavi edilebileceğini keşfetmişlerdir. Buna, “Mudra Vigyan” veya “Duruş Bilimi” denir.

Aşağıda bu Juruşiarın detaylarını veriyoruz ve yaşam enerjisi akışınızın daha iyi dengelenmesi ve daha güçlü hale gelmesi için Reiki tedavisine ilave olarak bunları da uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Belirli Bir Zamanda Hangi Element Aktiftir
Vücuttaki elementlerin durumu Svvara Yoga’nın prensipleri ışığında yoga yapanlar aracılığıyla açıklanabilir. Svvara Yoga’da burun deliklerinden nefesi analiz ederek hangi “Tatwa” veya elementin aktif olduğu bulunabilir; çünkü bir defada bir” Tatvva” diğerlerinden daha aktiftir. Her bir element bir çakraya karşılık geldiğinden, o anda hangi prana ve çakranın da daha aktif olduğu bilinebilir. Her ‘Tatvva” burun deliklerinin farklı noktalarından çıkan ve belli bir mesafeye kadar ilerleyen bir nefes verişi üretir. Örneğin aşağıdaki biçimler gözlenir:

1. Toprak elementi aktif iken, nefes merkezden gelir ve dosdoğru çıkar.

2. Su elementi nefesin hafif aşağı doğru, burun deliklerinin aşağı kısmından çıkmasına yol açar

3. Ateş elementi yukarı kısmından yukarı doğru çıkmasına sebep olur.

4. Hava elementi nefesin kenarlardan ve bir açıyla çıkmasına neden olur.

5. Ether (veya Akasa) aktifken kaçak bir nefes veriş olmadığı, elde sıcak bir hava akımı gözlenir.

Aktif olan tatvvayı bulmanın bir başka yolu da burundan verilen nefesin bir aynada oluşturduğu buharın şeklinin yorumlanmasıdır.

a) Buhar aynayı kaplarsa toprak aktiftir.

b) Yarım ay şekli suyu işaret eder.

c) Üçgen bir şekil ateş anlamına gelir.

d) Yumurta gibi oval bir şekil hava demektir.

e) Küçük noktalar Etherin aktif olduğunu gösterir.

Hangi Tatvva’nın aktif olduğuna bakarak belirli bir çeşit prananın akışı ve buna karşılık gelen çakranın çalışması hakkında ipucu edinip gerekli olması durumunda bu prana veya çakraya tedavi uygulanabilir.

Panch Pranalarmı Dengeleme