Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Oğlak Burcu Mutluğu Nasıl Elde Edebileceğiz?

imagesBU DENEYİM NİÇİN AKIŞ OLARAK ADLANDIRILIYOR?

Olağanüstü eseri, Akış: Mutluğunu Nasıl Elde Edebileceğimiz ile İlgili Klasik Bir Çalışma adlı kitabında Mihaly Csikszentmihalyi, kendinin (ve daha sonradan Seligman’ın) “akış” terimini seçmesinin nedeninin, bu deneyimi yaşayan pek çok insanın onu tanımlarken bu terimi kullanmaları olduğunu söylüyor: “Akıyla hareket ediyordum.” Akışa ulaşmayı başaran insanların, “daha güçlü ve daha kendinden emin bir ruh hali geliştirdiklerini çünkü ruhsal enerjilerinin daha büyük bir kısmının, elde etmeye uğraştıkları şey için harcadıkları çabaya yönlendirildiğini,” belirtiyor.

Buna ek olarak, akış deneyiminin, kültür, sosyal konum, yaş ya da cinsiyet farkı olmadan hemen hemen herkes tarafından benzer şekilde yaşandığını da söylüyor. Buradaki amaç, yapılan işi, akış yaratıcı bir eyleme dönüştürmek ve aile ile, eşlerle, çocuklarla ve arkadaşlarla kurulan ilişkileri daha eğelenceli bir hale getirmenin yollarını keşfetmek. Hatta çamaşır yıkamak ve ev işi yapmak gibi sıradan işlerin bile, amaçlar ve kurallar koyarak yeniden yapılandırıldıklarında zevkli hale geldikleri görülmektedir.

Richard Stevens, deneyler sırasında Slough gönüllülerini, her zamanki sıradan işleri daha eğlenceli ve zevkli bir hale getirmek için hayal güçlerini kullanmaya teşvik etmiştir. “Bir şeyden zevk alıp almamanızı sağlayan şey kesinlikle tavırlarınız ile ilişkilidir,” demektedir. Bu nedenle gönüllüler, belli bir hızda bulaşık yıkamak, sevgiyle cilalamak ya da şarkı söyleyerek süpürmek gibi farklı strajilerle ev işlerini daha eğlenceli hale getirmeye çalışmışlardır.

Örneğin süpürge yaparken, Quenn’in “I want to break free” gibi bir şarkısını dinleyebilir ya da kendinize belli bir süre verip işi bu süre içinde mükemmel bir şekilde bitirmeye çalışabilirsiniz. Bütün mesele, tıpkı oyun oynarken olduğu gibi kurallar ve hedefler koymaktır. Her iş bir oyuna dönüştürülebilir ve dikkatinizi yoğunlaştımanızı sağlayıp size keyif verebilir; elbette zihninizi bu şekilde düzenlerseniz.