Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Kimlik Uyarlama

Boltzmann'ın Beyni, Zaman Oku ve Nedensel Parça FiziğiHer şeyi kendi küçük dünyalarına (kimlik) uyarlayan bireyler ile kendi küçük dünyalarını büyük resme uyarlayan bireyler arasındaki farkı anlatır. Neredeyse önemsiz gibi duran küçük değişimlerin bile, sadece kendini tekrar eden bir hayatı, dünya için önemli bir hayata çevirme gücü vardır. Lawrence bu küçük değişimlerle hayatında büyük anlamlar yaratırken bugün William Potter’ı (Harry Potter değil!) kim hatırlıyor ki?

Büyük işler başarabilmenin tek yolu benliğin, büyük varoluş zincirinde yeni bir seviyeye yükseltilmesidir. “Aldırmamak” SQ sayesinde maddi reaksiyonlardan kurtulma sanatıdır, ‘maddiyata çok fazla takılmak’ ise aynı düzeyde hapsolmuş, anlamsız bir benlik düzeyinde kalmak demektir.

Lawrence, hiç de öyle hikayenin tam orta yerinde olmak gibi bir hırs göstermiyordu. Tam tersine ne yaptığı belli olmayan, oradan oraya sürükleniyor gibi bir görüntü çiziyordu. Ancak kendi içsel hassasiyeti, uyanıklığı ve olaylara öngörülü yaklaşma yeteneği sayesinde, sürekli genişleyen bir resimde, yavaş yavaş gözler önüne serilen bu hikayedeki rolü çok büyük bir anlam taşıyordu.

Daima özgür düşünen bir birey olan Lawrence sistemin dışındadır ve dünyada cereyan eden olayların gerçek anlamlarına ulaşmaya çalışır. Savaşın yarattığı kargaşada bürokrasinin dibe vurması sonucu oluşan gündelik problemlerle uğraşmaz, onlara karşı tepki gösterme ya da onları çözme yolunu seçmez. Bu tutumu sayesinde Lawrence, savaşı sadece tepki ve karşı tepki olarak algılamaz, savaşın diğer anlamlarını ve önünde duran diğer fırsatları da görme şansını yakalar.

Filmde Lawrence’m, Arapların Türklere karşı başlattığı ve savaşın önemli dönüm noktalarından biri olan ayaklanmaya yaptığı liderlik ile Akabe limanındaki meşhur saldırısı anlatılır. Eşeğin üstünde Arap kıyafetleri giymiş bir Ingiliz subayı, Sina Çölü’nü geçerek Türk şehrini ele geçirmek amacıyla bir araya gelmiş bir sürü çöl kabilesine önderlik etmektedir. Bu plan, karargâhta yapılmış ve başarıya ulaşması neredeyse imkansız bir savaş planıdır.
Lawrence, geçilmesi neredeyse imkansız olarak düşünülen çölde saldırıya liderlik etmektedir. Yani genel görüşe meydan okumaktadır.

(1) Yorum Ekli

  1. Melek28 Mayıs 2014 Cevapla
    Sevdiyim erkek beni sevicekmi

13 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)