Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Kafein Keyfinin Bedelini Ödemek

logoBu sizin için ne anlama geliyor? Dopamin isteğinin üstesinden gelmeye çalışıyorsanız kendinize karşı son derece şefkatli olun. Çünkü, sizi tekrar bağımlılığa çekmek için vücudunuz size karşı komplo kuruyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bir bağımlılık ya da daha sağlıklı bir tercih olsun, dopamin her türlü zevkin ödülü olduğu için hep daha çoğunu istememek hayli zordur. İşte bu nedenle, kendinizi hem iyi hem de kötü hissetmenize neden olan sağlıksız tercihlerden vazgeçmeye çalışırken, diyetinizi ve yaşammızı dopamin yükselticilerle doldurmaya özen göstermenizi istiyorum.

eksikliği/hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar, Wellbutrin adlı antidepresan ve Adderall ile Concerta gibi uyarıcılar da dahil olmak üzere, beyindeki dopamin seviyesini yükseltir.

Başka araştırmalar ise dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu arkadaşlarının, düşük dopamin seviyelerini yükseltmek amacıyla farkında olmadan uyarıcılara yöneldikleri için, başka bağımlılıklara karşı da daha savunmasız olduklarını ortaya koydu.

Kafein Keyfinin Bedelini Ödemek Başlıca dopamin uyarıcılarından biri de Amerikalı yetişkinlerin % 90’ının ağırlıklı olarak kahve, enerji içeceği ve gazoz şeklinde günlük olarak tükettiği kafeindir. Şeker, karbonhidrat ve yağ gibi kafein de bize önce hızlı bir sarhoşluk, ar dındansa rahatsız edici bir düşüş yaşatır. Pek çok durumda bu düşüşe tepki olarak, bizi tekrar ayağa kaldırması için yüksek karbonhidratlı ya da aşırı yağlı yiyeceklere yöneliriz. Kafeinin ilk başta verdiği keyif iştahınızı bastırsa da düşüşe geçtiğinizde kendinizi daha da aç hissedersiniz.