Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


İş dünyası ve PC

logoİş dünyası ve devlet dairelerinde gerçekleşen gelişmelerin bir benzeri evlerde de gözlemlenecek ve evlerde kişisel kullanım amacıyla üretilen bilgisayarlar göreceğiz. Beş yıl öncesine kadar, ev tipi veya kişisel bilgisayarların sayısı, söz etmeye bile gerek duyulmayacak ölçüde düşüktü. Ama bugün, Birleşik Devletler’in bir sahil şeridinden diğerine kadar, evlerin salonlarında, mutfaklarında veya çatı katlarında bulunan bilgisayarların sayısının 300,000 civarında olduğu tahmin ediliyor. Dahası, bu ölçüm yapıldığında henüz IBM veya Texas Instruments gibi büyük bilgisayar üreticileri, henüz geniş kapsamlı satış kampanyalarına başlamamışlardı bile. Yakında öyle bir zaman gelecek ki kişisel bilgisayarlar, televizyondan sadece biraz daha pahalı olacak.

Şimdilik bu zeki makineleri ailenizin vergi hesaplamalarında, evde tüketilen elektriğin kontrolünde, bilgisayar oyunlarında, yemek tariflerinin listesini tutmakta kullanabilirsiniz. Ama bilgisayar teknolojisinin sunabileceği potansiyelin tamamı düşünüldüğünde, bunların hepsi bile devede kulak kalır.

Telecomputing Corporation of America (TCA), adına basitçe “kaynak” denen bir hizmet sunuyor; bu sistemde, bilgisayar sahibi olan bir kişi çok küçük bir para karşılığında United Press International haberleşme sistemine bağlanabilir, borsa fiyatlarını öğrenebilir, çocuklarına matematik, edebiyat, Fransızca, Almanca veya İtalyanca gibi yabancı dil dersleri aldırabilir, indirimli satış kulüplerine üye olabilir, otel ve uçak bileti rezervasyonlarını hiç beklemeden yaptırabilir.

“Kaynak,” temel seviyede bilgisayar terminaline sahip birinin, sisteme üye olan herhangi biriyle haberleşmesini, briç, satranç veya tavla oynamasını, aralarındaki mesafenin uzunluğuna bağlı olmaksızın mümkün kılıyor. Abone başka birine veya aynı anda birden fazla alıcıya mesaj gönderebilir ve bütün bu yazışmaları elektronik ortamda saklayabiliyor. Ayrıca, benzer konularla ilgilenen insanlar arasında gruplaşmalar oluşmasını sağlayarak, örneğin çok çeşitli şehir ve bölgelere dağılmış fotoğraf meraklılarını bir araya getirebiliyor ve elektronik ortamda sohbet etme imkanı sunabiliyor. Aradan aylar geçtikten sonra bile, bu sohbetlerin kopyasını konusuna veya tarihine ya da başka bir parametreye göre sınıflandırarak dosyalamak mümkün olabiliyor.