Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


İlişkisel holizm

İlişkisel holizmi daha iyi anlamak için günlük yaşamımızdan bir örnek düşünelim. Aynı anda iki demir parayı havaya attığımızda sonuçta her zaman birinin yazı birinin tura geldiğini varsayalım. Bu örnekte her bir paranın hangi yüzünün geleceği tamamıyla belirsizdir, ama her seferinde birbirlerine göre ters yüzlerinin geleceği kesindir. Bu sisteminin birbiriyle ters orantılı bir ilişkisi vardır. Sistem paraların öyle ya da böyle düşmesine neden olmaz. Onları sadece birbiriyle ters orantılı bir ilişki içine çeker.

Bu demir para örneği daha önce verdiğimiz, her seferinde bir diğerinin kullanmadığı kayığı kullanan kayıkçılar örneğine benzer. Bu iki örnekte de kuantumun yerel olmama gerçeğini gösteren gerçek proton korelasyonu içinde bulunan iki protonun dönüşü vardır ve ikisinin de ayn ayrı kendilerine has bir dönüşünden söz etmek asla mümkün değildir.

Başlangıçta ayn ve tek tek olan şeyleri bir araya getirerek yeni bir şey yaratan kuantum ilişki tarzı çok önemlidir ve fizik felsefesinde yeni bakış açılanna kapı açar. Ancak, önemi fiziğin ötesine geçer.

Ben, böyle bir ilişkinin yaşamın zihinsel tarafının hem kökeni hem de anlamı olduğuna inanıyorum.

tarot falı