Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Huzursuzluk Nevrozu

Huzursuzluk nevrozunun belirgin özellikleri gerilim, belirsiz korku, solunum darlığı, sıkıntı, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, titreme, baygınlık ve kolay yorulma duygulandır… Bireylerin aynı zamanda herhangi bir dış etken olmaksızın sanki pek yakın bir tehlike üzerlerine çökecekmiş gibi ani huzursuzluk nöbetlerine düşmeleridir.

Bu tepki o kişiyi bir kalp spazmı, kanser ya da delilik korkusuna götürebilir. Bu belirtiler korkutucudur ve bunun sonucunda o kadar derin bir yorgunluk belirir ki sinir hastası sık sık doktor yardımı arar.

Doktorlar, huzursuzluk ve huzursuzluk nevrozunun biyokim yasal temelini aramaktadırlar. Nerotik kişi durumla oransız ölçüde tepki gösterir.

Böyle kişilerde kortikal ve limbik merkezlerde süreçlenen bilginin uygun olmayan bir biçimde G.A.S.’yi harekete geçidiği ve adrenal salgısının arttığı görülmektedir. Nevrotikte adrenal artışıyla birlikte aşın laktik asit artışı da görülür, bu madde yetersiz tipte hücre metabolizmasının doğal bir ürünüdür. Dr. Pitts, kanın laktik asit düzeyini yükseltmeye yeterli dozda bir maddeden vererek yorucu bir çalışma ya da ağır psikolojik gerginlikte olduğu gibi huzursuzluk nevrozunun ani ve şiddetli huzursuzluk belirtilerini ortaya çıkarmayı başarmıştır.

Bu deneyler lakti kasidin bir bakıma ani huzursuzluk belirtileri doğurabileceğini göstermektedir. Huzursuzluk belirtileri baskı altındaki normal kişilerde de görülür, belki de bu adrenal salgısının artışından doğan aşın laktik asit üretiminin bir sonucudur. Huzursuzluk nevrozu hastası özellikle bu mekanizmaya kolayca kapılır, çünkü onda adrenal aşın salgısı süreklidir, merkez sinir düzeni fazla çalışmaktadır ve aşın laktik asit üreten metabolizma sında bir kusur bulunması olanağı vardır.

Pitts’in hipotezine göre, aşın laktik asit sinir uyanlarının geçişini engellemesiyle huzursuzluk belirtilerini doğurur, fakat son araştırmalar bu kuramı doğrulamaktadır.

Huzursuzluk Nevrozunu