Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Her gezegenin temsil ettiği burçlar

logoBununla birlikte, her gezegenin temsil ettiği özelliklerin ana çizgilerim, zodyak burçlarında olduğu kadar kısa bir biçimde ve en çok kullanılan anahtar sözcüklerle belirtebiliriz. Güneş: kişisel yetiler, yaşam gücü, irade, erkeksilik Ay: duygular, duyarlılık, günlük yaşam, kadınsılık Merkür: zihinsel kavrayış, ilişkilere ait beceriler Venüs: duygular, aşk, uyum, güzellik, sanat Mars: mücadele, savaş, rekabet, eneıji, saldırganlık Jüpiter: olgunluk, otorite, toplum, başarı, zenginlik, yayılma, gelişme:

Satürn: zaman, deneyim, düşünme, yalnızlık, geri çekilme, yavaşlık
Uranüs: değişimler, doğrudanlık, özgünlük, buluşlar, ilerleme
Neptün: üham, sezgi, alıcılık, yumuşaklık, düş Plüton: bilinçaltı, gizli şeyler, marjinallik Tahmin edilebileceği gibi Satürn ötesi gezegenler belli sayıda astroloğun araştırma ve düzenlemelerine konu olmaktadırlar. [1213]
Gezegenlerin Güçlülük ve Güçsüzlükleri. Her gezegenin anlamı içinde bulunduğu zodyak burcuna göre kısmen değişir. Astroloji çok genel olarak her gezegenin anlamının değerini arttıran ya da azaltan, güçlenmesine ya da zayıflamasına yol açan çeşitli alanlar belirlemiştir. Bunlar “güçlülük”ler: Yerini alan gezegen ve karşılıklı etki ile “güçsüzlüklerdir: Zararlı konum ya da güçsüz konum.

Yerini alan gezegen: Gezegenle burç arasında mükemmel bir eylem birliği vardır, birinin ve ötekinin gücü uyumlu bir işbirliği içindedir, örneğin: Koç’ta Mars ve Aslan’da Güneş. Genel olarak kendi evinde olan bir gezegen zarar vermez.

Karşılıklı etki: Burcun ve gezegenin Özellikleri birbirini karşılıklı olarak güçlendirir, örneğin Merkür, Başak burcunda güçlüdür: Zihinsel yetiler, burcun analitik ve metodik özelliğiyle daha da artar.

Zararlı Konum: Gezegen zodyak çemberi içindeki evine zıt olan burçta yer alır. Gücü kesilmez, ancak bu güç, burcun onu götürmek istediği yönün tersine, zıt tarafa doğru etkisini gösterir. Örneğin Terazi’de (Koç’un zıt burcu) olan Mars’ta eneıji, burcu saldırganlığın fazlalığından dolayı rahatsız etme eğiliminde olacaktır.

Güçsüz Konum: Gezegen, güçlü olduğu burcun zıttı olan burçta bulunur ve taşıdığı ve bu konumla zayıflayacak özelliklerine zarar verici olabilir. Örneğin Balık burcunda güçlü durumda olan Venüs, Başak’ta amacmdan sapmış durumdadır, çünkü gezegenin aşk ilkesi bu burcun akılcı egemenliği tarafmdan engellenir.

IV numaralı tablo astrolojik 10 gezegenin bu dört konuma dağılımım gösterir. Bazı gezegenlerin 2 güçlülüğe sahip olduğu ve yakın zamanda bulunmuş olmalarına karşın Uranüs, Neptün ve Plüton’a astrologlar tarafından bu sistemde daha önce bilinen özelliklere bağlı olarak yer verildiği farkedile cektir.