Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Gülmenin iyileştirici etkileri

Gülmenin iyileştirici etkilerine inanan Hintli doktor Madan Kataria, ilk gülme kulübünü 1995 yılında Bombay’da kurdu. İlk başlarda kulüpteki insanlara eğlenceli hikayeler anlattı ama bir süre sonra elinde hiç malzeme kalmadığında yoga hereketleri uygulatmaya ve insanları hiçbir neden yokken gülmeye cesaretledir meye başladı.
Günümüzde Hindistan’da 1800 gülme kulübü bulunmaktadır.

Bu kulüpler sabah 6’da açılmakta ve insanlar burada kahkahalarla gülmektedirler. Elbette ki herkes bir anda kahkahalarla gülmeyi öğrenememektedir ama Kararia, sahte kahkahaların bir zararı olmadığını söylemektedir. Dahası, bedeniniz aradaki farkı anlamamaktadır.

Ücretiz olan bu kulüplerde eğitmenler, insanlara ilk olarak “ho ho” ve “ha ha” kelimelerini söylemeyi, hatta dilinizi ağzınızdan dışarıya uzatarak “aslan kahkahası” atmayı öğretmektedirler. Kataria, kahkahanın sorunlarınızı çözemeyeceğini ama onları rahatlatacağını söylemektedir.

Dr Kataria’nın geliştirdiği gülme yoga kulüpleri şu anda inanılmaz bir başarı yakalamış durumdadır. Günümüzde, Hindistan dışında, New York’tan Finlandiya’ya ve Filipinler’e kadar yayılmış olan 700 gülme kulübü bulunmaktadır. Her yıl, Mayıs ayının ilk Pazar günü Gülme Günü’nde Kopenhag’da 10,000 kişi toplanmakta ve dünyanın en büyük kahkaha topluluğunu oluşturmaktadırlar.

logo