Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Farkındalığa İlk Adım

KILIÇLAR YAYMASIFarkındalığa ilk adım, bedeninizi yakından gözlemektir. Kişi yavaş yavaş her jestinde, her hareketinde tetikte olur. Siz farkında olurken bir mucize ortaya çıkmaya başlar: Önceden yaptığınız birçok şey kolayca ortadan kalkar; bedeniniz daha da gevşer, daha ahenkli olur. Bedeninizde bile yoğun bir huzur egemen olmaya başlar, hafif bir müzik bedeninizde nabız gibi atar.

O zaman düşüncelerinizin farkına varmaya başlayın, düşüncelerinize de aynısı yapılmalıdır. Onlar bedeninize göre daha belli belirsizdir ve kuşkusuz daha tehlikelidir. Düşüncelerinizin farkında olduğunuz zaman, içinizde nelerin olup bittiğine hayret edeceksiniz. İçinizden geçmekte olanları her an kaydederseniz büyük bir hayrete düşersiniz. İçinizden nelerin geçtiğine inanmayacaksımz.

Bunu on dakika okuduktan sonra içinizdeki çılgın aklı göreceksiniz! Çünkü biz, bir dip akıntı gibi akıp giden tüm bu çılgınlığın farkında değiliz. Bu, her ne yapıyorsak ya da yapmıyorsak etkiler; her şeyi etkiler. Bunun tüm toplamı yaşamınız olacaktır! Öyleyse bu çılgın kişi değişmelidir. Farkmdalığm mucizesi, sadece farkında olmanın dışında hiçbir şey yapmamaya gereksinmenizdir.

Tam da gözleme olgusu değiştirir bunu. Yavaş yavaş çılgın kişi kaybolur, düşünceler yavaş yavaş belirli bir kalıba girmeye başlar; düşüncelerin kaosu yoktur artık, bir evrene daha fazla ait hale gelirler. O zaman yeniden derin bir dinginlik egemen olur. Bedeniniz ve kafanız dingin olduğu zaman onların birbiriyle ahenk içine girdiğini, bir köprü oluştuğunu göreceksiniz. Artık değişik yönlere koşmuyor, değişik atlara binmiyorlardır. îlk kez uyum halindedirler; bu uyum üçüncü aşamaya büyük ölçüde yardımcı olur. Bu, duygularınızın, hislerinizin, ruh hallerinizin farkına varma nızdır.

En hassas, en zor katmandır bu, ancak eğer düşüncelerinizin farkına varabilirseniz bir adım daha yaklaşırsınız. Biraz daha yoğun farkındalık gereklidir; o zaman, duygularınızı, coşkularınızı, ruh hallerinizi yansıtmaya başlarsınız. Üçünün bir kere farkında oldunuz mu, bir olgunun içinde toplanır bunlar. Bu üçü kusursuz bir biçimde birlikte çalışarak ve birlikte mırıldanarak öyle ki müziği hissedebilirsiniz, bir orkestra halini almışlardır bir olunca o zaman yapamadığınız dördüncü meydana gelir. O, kendi uyumu üzerinde meydana gelir. Bütünün bir armağanıdır, bu üçünü yapmış olana bir ödüldür.

Dördüncü ise kişiyi uyanık kılan nihai farkındalıktır. însan kendi farkmdalığınm farkına varır, bu dördüncüdür. Bu bir “buda”yı, uyanmışı yaratır. Ve insan ancak bu uyanış sayesinde mutluluğun ne olduğu bilgisine erişir. Beden hazzı tamr, zihin mutluluğu tanır, kalp sevinci tanır, dördüncü sonsuz mutluluğu tanır. Sonsuz mutluluk “sannyas”ın, bir arayıcı olmanın hedefidir; farkındalık da buna açılan yoldur.

Önemli olan şey gözlemci olmanız, gözlemeyi hatırdan çıkarmamanız, gözlemlemeniz, gözlemlemeniz ve gözlemle menizdir. Gözlemci gitgide daha dayanıklı, dengeli, çalkantısız oldukça bir değişim meydana gelir. Seyretmiş olduğunuz şeyler ortadan kaybolur.

Gözetleyen ilk kez gözlenen olur, gözlemci bizzat gözlenmiş olur.

Yuvaya geldiniz Meditasyon yalnızca bir teknik değildir. Onu öğrenemezsiniz. Meditasyon bir gelişmedir; tüm yaşamınızın gelişimi. Meditasyon size temelden bir değişim, bir evrimle gelebilir sadece. O, bir olgunlaşmadır, bir gelişmedir. Gelişme her zaman bütünde olur, ilave edilmiş bir şey değildir. Aynen sevgi gibi, size ilave edilebilir değildir. Sizin dışınızda, bütünlüğünüzün dışında olgunlaşır. Meditasyona doğru olgunlaşmaksınız.