Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Aslan Burcu Kız Çocukları

Büyükler, çocuklarla oynamak gibi gereksiz ve faydasız bir şeyde ısrar ederler. Bunu yaparken çocukla arkadaş olduklarını zannederler. Çocuğa ancak yaşıtı bir çocuk arkadaşlık edebilir. Çocuklar, kendisi gibi düşünmeyen, hayal dünyasından yoksun büyüklerle oynamaktan zevk almazlar. Büyüklerle oynamaya alıştırılan çocuklarda hayal dünyası gelişmez. Eğer aile dostunuzun, “Anne canım sıkılıyor, ne yapayım?” diye sızlanan bir çocuğu varsa, bu çocuk yalnız oynamaya alışmamış, arkadaştan yoksun, hayal dünyası dar bir çocuktur.

Bazı anneler, çocuklarını bulaşıcı bir hastalık kapacağı veya kötü huylar edineceği endişesi ile sokağa göndermez, yabancı çocuklardan uzak tutarlar. Sizin böyle bir anne olmadığınız biliyorum. Eğer çocuğunuza arkadaş bulmakta güçlük çekiyorsanız, onu bir anaokuluna göndermenizi tavsiye ederim. Orada her türlü oyun ve arkadaş ihtiyacını giderecek kurulu bir düzen vardır. Eğitilmiş, pedagoji bilen öğretmenler eşliğinde oyunlar oynanır, şarkılar söylenir, oyun hamuruyla ve kes yapıştır türü renkli kâğıtlarla el becerileri geliştirilir. Çocuk burada paylaşmayı, iş birliğini, kurallara göre davranmayı öğrenir.

Madam Montessori eğitim hayatına çocuklara oyunla öğretmeyi kazandırarak çok hayırlı bir hizmette bulunmuştur. Pestalozzi ve Fröbel de bu konuda önemli katkılarda bulunmuş ruh bilimcilerdir.

Çocuk oyunlarını izlediğiniz zaman büyükleri nasıl taklit ettiğini göreceksiniz. Çocuk yalnız oynarken, cansız şeylerle canlıymış gibi konuşur. Kız çocuğu, oyuncak bebeğine anne gibi mama yedirir, uykuya yatırır, elbisesini giydirir. Erkek çocuğu basit bir sopayı at gibi kullanır, ona biner, dört nala koşturur. Fabrika yapımı, pille çalışan robot adama ihtiyacı yoktur. Birkaç boş karton kutuyu arka arkaya bağlayarak hayali bir tren yapar, onunla dağları, ovaları aşar.

Çocuk oyunları her zaman masum ve tehlikeden uzak değildir. Elinde bıçak, makas veya kibrit gibi tehlikeli olabilecek malzeme gördüğünüz zaman bunlarla oynanmayacağını anlatmanız ve elinden almanız gerekir. Grup halinde oynanan evcilik ve doktorculuk gibi büyükleri taklide dayanan oyunlarda çocukları rahatsız etmeden uzaktan izlemek, soyunmaya başladıkları zaman yumuşak sözlerle, suçlamadan giyinmelerini söylemeli, cinsel organların kişiye özel olduğunu, başkalarına gösterilmemesi gerektiğini anlatmanız, mahremiyeti ve terbiye sınırlarını öğrenmeleri konusunda yararlı olacaktır.

Aslan Burcu Kız Çocukları_6.jpg