Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Alın Çizgilerin Bilimi

ALIN ÇİZGİLERİ BİLİMİ

Bilindiği gibi astroloji, bireyin kişiliğinin ve geleceğin kendisi için neler sakladığını keşfini mümkün kılmaktadır.
Aynı şeyin güneş sistemi şemasının insan vücudunda lokalizas yonu sonucu da mümkün olması, aynı sonuçların alınmasını gerektirir. Bu nedenle, astrolojiye dayalı olarak, psikolojik yöntemleri ve fal sanatlarını da içine almak üzere, bazı bilimlerin ortaya çıkması hiç de şaşırtıcı değildir.
İnsan başının kendine özgü bir güneş sistemi şeması vardır ve kuşkusuz, bu özelliğiyle araştırıcı ve gözlemcilerin dikkatlerini çekmiştir. Bu hususa ve özellikle alın çizgilerine (kırışıklıklar) ilk olarak esaslı bir şekilde değinen Jerome Cardan’dır.

 

 

J. Cardan’ın da hemen dikkatini çektiği gibi, alın çizgileri o kadar kendine özgü kırışıklıklardır ki, aynı şekilde alın çizgilerine sahip iki kişiyi bulmak mümkün değildir. J. Cardan kişiliğin değerli bir belirtisiyle ilgili olan bu gerçeği işlemek suretiyle “metoposkopi” adıyla yeni bir bilim yaratmıştır ki bu da daha sonraları Jean d’lndagine, Michel Lescot ve Boyvin de Vaurouy tarafından geliştirilen “fizyonomi”ye zemin hazırlamıştır.

 
Metoposkopi ya da alın çizgilerinin yorumlanması bilimi, öyle görülüyor ki Cardan’dan önce hemen hemen bilinmiyordu. Sadece Yunanlı yazar Melampus vücuttaki işaret ve lekelerin yorumuyla ilgili olarak iki sayfalık bir makale yazmıştır. Belki David l’Agnean da bu konunun alanına adım atmıştır ama başka kimse yoktur.

 
Bir kimsenin alın çizgilerinin ayrıntılı olarak incelenmesinin kolaylığı bakımından bu bilim “şiromansi”den daha üstün olmalı. Çünkü bir kimseyle konuşurken onun alın çizgilerini, niyetinizi belli etmeden iyice inceleyebilirsiniz. Halbuki avuç içi çizgilerinin incelenmesi bu kadar kolay değildir.
Bununla birlikte görücü medyumlar tarafından o kadar yaygın bir şekilde kullanılmamıştır. Kâşifinin büyük ününe rağmen o, hemen hemen gizli kalmıştır. Bu nedenle Cardan’ın bu orjinal çalışmasından (Metoposcopia) pasajlar aktarmak okuyucu tarafından ilginç karşılanacaktır. Bu eser (Metoposcopia) 1658’de Paris’ti Thomas Jolly tarafından Lâtince olarak basıldı. Aynı yıl C. M. de Laurendiere tarafından Fransızcaya çevrildi. Şimdi bu metinleri bulmak hemen hemen imkânsızdır. Charles Spon’un 1663’te yaptığı baskıda eser tam değildir.

 
Tahmin edileceği gibi Cardan astroloji ile metoposkopi arasında kaçınılmaz bir ilişki kurmuştur. Astrologların başta ve avuç içinde buldukları gezegenlerin yerlerini Cardan, alındaki çizgilerde keşfetmiştir. Teori olarak alında esas yedi ana çizgisi vardır. Bunlar aşağıdan yuka
riya doğru; Ay, Merkür, Venüs, Güneş, Merih, Jüpiter ve Satürn’dür. Bu yedi çizgi her alında bulunmaz. Yedisinin birden aynı alında bulunduğu çok nâdirdir. 1, 2 ve 3 nolu şekillerde bunun örneklerini görüyorsunuz.

 
Alında uzun ve çok düzgün çizgiler, hangi gezegenle ilgili olursa olsun daima adaleti ve ruhun sadeliğini işaret ederler. Kırık ve dalgalı çizgiler değişik karakterlerin belirtileridir. Şekil 3’te görülen adam, Cardan’a göre, hovarda, dürüst olmayan, prensip sahibi olmayan bir kişiliğe sahiptir. Aşağı mevkilere düşecektir ama zenginlikle güç kazanacaktır.

vücut falı, vücut falı bak, vücut falı nedir, fal bakma, fal bak

(7) Yorum Ekli

 1. azize03 Aralık 2016 Cevapla
  İsim azize dogum 1974.17 haziran
 2. yusuf20 Şubat 2016 Cevapla
  adım yusuf bekarım 26 yaşındayım Gelecekte hayalimdeki kişiyle evlenebilecekmiyim iş hayatım kariyerim maddi durumum nasıl olacak
 3. deniz06 Ekim 2013 Cevapla
  benim olacak mi
 4. deniz06 Ekim 2013 Cevapla
  dönecek mi
 5. evet29 Eylül 2013 Cevapla
  deneyelim
 6. zübeyde ece28 Eylül 2013 Cevapla
  şansım var mi
 7. zübeyde ece28 Eylül 2013 Cevapla
  arzu

18 + 6 = ? (İşleminin Sonucu)