Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Akrep burcunun mitolojisi

indir (5)Mezopotamya’da bu burç karanlığın işaretidir. Akatlar, Akrep’i Girteb, “iğneleyen” anlamında kullanmışlardır. Yunanlıların hikâyelerinde Apollo’nun atlarını korkutarak kaçıran dev bir yaratık olarak görülür. Diğer bir hikâyede de avcı Orion, Akrep tarafından öldürülmeye çalışılır. Zodyak’ta Orion ve Akrep takımyıldızları birbirinin 180 derece karşısında dururlar.

En bilinen mitolojisi ise şöyledir: Denizler tanrısı Poseidon’un oğlu Orion bir avcı ve aynı zamanda çok yakışıklıydı. Titanlardan Theia ile Hyperion’un kızı şafak tanrıçası Eos yakışıklı erkeklere meraklı bir tanrıçadır. Orion’u gören Eos onunla beraber olmak ister. Bu davete hem çok sevinen hem de çok böbürlenen Orion sağda solda bunu anlatıp kendini övmeye başlayınca tann Apollon kızar ve Tarot falı gibi Toprak Ana Gaia’dan, Orion’a dev bir akrep göndererek öldürmesini ister. Yollanan akrepten kaçmaya çalışan Orion denize atlar ve bu sırada Orion’u gören ve onun yakışıklılığından etkilenen Artemis oklarını akrebe yöneltir. Akrebi vurup öldürür ama bu arada Orion’u da vurmuştur. O da Orion için o sırada yükselmekte olan takımyıldıza Orion, diğer tarafta kalan takım yıldıza da Akrep adını verir.

Kimi kaynaklarda ise Orion, Aitolia kralı Oinopion’un kızı Merope’yi baştan çıkarmaya kalktığı için kör edilmiştir ve daha sonra da bir takımyıldız haline getirilmiştir. Kendisiyle birleşmek isteyen ve başaramayan Artemis’in kışkırtmasıyla Orion’u topuğundan sokup öldüren akrep de armağan olarak burç yapılmıştır. Orion yıldızının Akrep burcundan hep uzaklaşmakta olmasının nedeni budur.

Başka bir hikâyeye göre de Orion, av tanrıçası Artemis’e aşıktır ve tanrıçayı sürekli rahatsız etmektedir. Orion’un kusursuz av yeteneği onun başını derde sokmuştur. Orion bu yeteneğiyle çok fazla övünür ve yeryüzündeki tüm hayvanları avlayarak öldürebileceğini söyler. Orion’nun bu kadar ileri gitmesi tanrıça Artemis’i kızdırır. Tanrıça Artemis, Orion’u davranışlarından dolayı cezalandırmak amacıyla bir akrep gönderir. Akrep görevini başarıyla yapar ve Orion’u öldürür ve gökyüzünde Akrep takımyıldızı olarak yükselir.