Faydalı Bağlantılar
Tarot Falı | Tarot Falı Bak | Fal Bak

Tarot Falı


Akrep burcu ve diyet

indir (5)Akrep burcu aşırılıkların burcudur. Çok soğuk, çok sıcak, çok tuzlu ya da baharatlı, ağır, krema tarzı gıdalardan hoşlanabilir. Zengin içerikli gıdaları sever. Bedenden posaların atılması Akrep ile ilişkili olduğundan lifli gıdalar ve yeşilden zengin beslenme, yeterli sıvı alımı kabızlık, hemoroid gibi sorunlan azaltacaktır.

Vitamin ve minerallerden zengin, taze ya da kurutulmuş meyve ve sebzeye dayalı bir beslenme, çok ağır yağlı gıdalar yerine, yoğurt, süt, beyaz peynir, aşmya kaçmayan baharatlar, çorba benzeri aşın sıcak olmayan sulu gıdalar, tam undan yapılmış ekmekler, kepekli yulaf, esmer pirinç içeren bir tarzda ve saatine uygun düzenli beslenmeleri özellikle önemlidir. Aksi takdirde üreme sistemi enfeksi yonlanna, kalın bağırsağın son bölümüyle ilgili hastalıklara karşı dirençleri azalır.

Zayıflama diyetlerinde sebzeleri, bol su içmeyi, meyveleri eksik etmemeleri, aşın karbonhidratlı, nişastalı besinlerden kaçınmaları gerekir. Ağız tadına düşkün olduklarından baharatla tatlandırılmış ama hafif yiyecekler kilo vermesine yardımcı olacaktır. Karbonhidratları tam tahıllar ya da lifli sebzeler şeklinde almalan daha uygundur. Patates kızartması, ağır tatlılar Akrep’in baş düşman lanndandır. Mayonez yerine yoğurt, tereyağ yerine portakal sosu kullanmak, ağır besinlerin taklitlerini oluşturmak Akrep’in istediği tatlara daha sağlıklı kavuşmasını ve kolaylıkla kilo vermesini sağlayabilir.

Sabit bir burç olduğundan hareketi ve egzersizleri ihmal etmemelidir. Ekmeğin tamamen kesilmesi önerilmez, çünkü üreme sağlığı ile ilgili E vitaminin ancak bu yolla alırız.

Modern yöneticisi Plüton ve klasik yöneticisi Mars’tan dolayı Akrep pel vik bölgede Pitta enerjisi taşır, bu da bu bölgede enfeksiyonlara açık olduğunu gösterir. Aynı zamanda Su burcu olduğundan ve Plüton’un yoğun enerjisinden dolap Kapha artışı ile ilgili hastalıklara karşı da duyarlıdır. Bu nedenle stresli dönemlerde aşırı soğuk, aşırı sıcak yiyip içmekten, tuzu ve baharatları aşırı kullanmaktan kaçınmalıdır. Asitli içecekler, alkol alımı da önerilmez. Ham meyveler, yeşil muz, patlıcan, mürdüm eriği, kivi gibi buruk ve kekremsi tatlar, kuru baklagiller, kuru meyveler, haşlanmış ıspanak benzeri yeşil yapraklı sebzeler bu dönemlerde doğal dengesine dönmesinde yardımcı olacaktır.